Надал не остави шансове на Алкарас в битката на поколенията

Mutua Madrid Open, втори кръг

Рафаел Надал – Карлос Алкарас 6-1, 6-2

Рафаел Надал се класира за 1/8-финалите на Мастърс турнира в Мадрид след убедителна победа над световния №120 Карлос Алкарас. Сблъсъкът бе очакван с огромен интерес, тъй като именно роденият в Мурсия тенисист е считан за наследника на Надал и следващата голяма звезда на испанския тенис. Алкарас, който днес навършва 18 години, получи контузия в третия гейм, но въпреки това се завърна на корта. Тийнейджърът си заслужи аплодисментите на публиката на централния корт „Маноло Сантана“, но опитът и класата на „Краля на клея“ не оставиха съмнение относно изхода на двубоя.

Следващият опонент на испанеца ще бъде победителят от мача между Яник Синер и Алексей Попирин.

Единственият ас в мача бе дело на Надал, като водачът на схемата бе много по-резултатен както на сервис (32-14), така и на ретур (24-13). Световният №2 оползотвори пет от седемте си възможности за пробив (71%), докато неговият опонент реализира един от трите брейкпойнта, които се откриха пред него (33%).

Алкарас бе излязъл на корта в „Каха Магика“ с намерението да се надиграва с легендарния си опонент и това си пролича още в първия гейм, когато тийнейджърът стигна до брейкпойнт. Надал обаче запази спокойствие и успя да спечели подаването си, след което реализира първия пробив в мача и увеличи преднината си на 2-0.

При резултат 30-15 за Надал в третия гейм Алкарас разтегна коремен мускул при опита си да отиграе една висока топка и поиска медицинско прекъсване. За щастие младият испанец се завърна на корта пет минути по-късно и продължи участието си в мача. Надал спечели и второто си подаване, след което записа два поредни гейма на нула, увеличавайки преднината си на 5-0.

Голямата разлика в резултата не отчая Алкарас и младежът продължи да се опитва да поставя световния №2 под напрежение. Усилията му бяха възнаградени и той успя да спечели първия си гейм в мача, за което бе възнаграден с бурни аплодисменти от трибуните на „Маноло Сантана“. Радостта на Алкарас обаче не продължи дълго, тъй като Надал записа нов гейм на нула и спечели първия сет с 6-1.

Шампионът на Ролан Гарос продължи да доминира и в първите три гейма на втория сет даде само четири точки на младия си опонент. В четвъртия гейм Алкарас оказа доста по-сериозна съпротива на Матадора и стигна до брейкпойнт. Той бе спасен от Надал, но няколко минути по-късно пред световния №120 се откри още една възможност за пробив. Този път първият поставен не успя да отрази атаката на опонента си и Алкарас намали резултата на 3-1.

Надал обаче бързо си върна инициативата с пробив на нула, след което затвърди брейка и направи резултата 5-1 в своя полза. Неговият опонент обаче бе решен да се бори докрай и намали изоставането, си след като спаси мачбол в седмия гейм. Световният №2 отново пое контрола върху играта и стигна до два поредни мачбола, но пропусна първия след атака в аут. При втората си възможност обаче Надал изгради много добре атаката си и завърши с безпощадно воле при мрежата, триумфирайки с 6-1, 6-2 след 75 минути игра.

Въпреки резултата, денят завърши добре и за Алкарас. След края на мача публиката изпя „Честит рожден ден“ на възпитаника на Хуан Карлос Фереро, след което тийнейджърът получи специална торта лично от турнирния директор Фелисиано Лопес.