Барти продължи похода си в Мадрид с триумф над Квитова

Mutua Madrid Open, 1/4-финал

Ашли Барти – Петра Квитова 6-1, 3-6, 6-3

Световната №1 Ашли Барти достигна до полуфиналите на турнира в Мадрид, след като надделя над Петра Квитова в най-очаквания мач от днешната програма при жените. Австралийката, която в края на миналия месец спечели титлата в Щутгарт, продължи силното си представяне от началото на сезона на клей и във втори пореден мач елиминира друга шампионка от Големия шлем, след като в предходния кръг отстрани Ига Швьонтек.

В битка за място на финала Барти ще се изправи срещу новата любимка на испанската публика Паула Бадоса, която по-рано днес победи Белинда Бенчич с 6-4, 7-5 и достигна до първия си полуфинал на ниво WTA 1000.

Барти записа повече асове (6-5) и по-малко двойни грешки от Квитова (1-2), като това допринесе за превъзходството ѝ по отношение на спечелените на сервис точки (53-44). И двете опонентки изпитваха сериозни затруднения при възможностите си за пробив, като австралийката оползотвори три от своите дванадесет шанса (33%), докато Квитова реализира два от седемте брейкпойнта, до които достигна (29%).

Мачът започна вихрено за Барти, която от самото начало започна да играе много динамично и атакуващо. Това завари Квитова неподготвена и не след дълго световната №1 натрупа комфортна преднина от 5-0. Чехкинята прекъсна серията на своята опонентка като записа гейм на нула, но веднага след това Барти направи същото и спечели без особени проблеми първия сет с 6-1.

Противно на развитието на мача, Квитова заигра много по-добре в началото на втората част. Чехкинята успя да пробие сервиса на опонентката си, след което отрази три брейкпойнта и така първата почивка в сета дойде при резултат 3-0 в полза на двукратната шампионка на Уимбълдън. Барти опита да отговори на предизвиактелството, но Квитова спечели оставащите си подавания и съхрани разликата от три гейма, надделявайки с 6-3 във втория сет.

Заключителната част от мача започна по аналогичен начин, но при разменени роли. Барти отново намери верния ритъм и започна да демонстрира играта си от първия сет, като това ѝ помогна да осъществи ранен пробив и да поведе с 3-0. Квитова обаче върна интригата, като спечели четвъртия гейм, след което проби за 3-2.

Световната №1 обаче не позволи на опонентката си да изравни резултата и записа нов пробив, след което спаси три брейкпойнта на Квитова и увеличи преднината си на 5-2. Барти стигна до два поредни мачбола, но Квитова успя да избегне опасността и да редуцира пасива си в сета. Австралийката обаче продължи да доминира и в деветия гейм пред нея се откриха три поредни възможности за спечелването на мача. Квитова спаси първия мачбол, но при следващия си опит Барти не остави шансове на втората ракета на Чехия и триумфира с 6-1, 3-6, 6-3 след малко под два часа на корта.