Надал се справи с Шварцман и за 14-и път е на полуфинал на Ролан Гарос

Ролан Гарос, четвъртфинал

Рафаел Надал – Диего Шварцман 6-3, 4-6, 6-4, 6-0

Рафаел Надал се класира за полуфиналите на Ролан Гарос за пети пореден и общо 14-и път в кариерата си след победа над световния №10 Диего Шварцман. Аржентинецът се представи на много високо ниво и в първите три сета затрудни сериозно „Краля на клея“, но в последната част Надал показа най-добрата си игра и не остави шансове на опонента си.

Противник на испанеца на полуфиналите ще бъде победителят от тазвечершния сблъсък между Новак Джокович и Матео Беретини.

В хода на мача Надал регистрира повече уинъри (35-26) и по-малко непредизвикани грешки от своя опонент (29-39). В същото време третият в схемата бе значително по-резултатен както на сервис (65-51), така и на ретур (43-26). Шварцман беше почти безупречен при възможностите си за пробив, реализирайки три от четири (75%), но това не бе достатъчно, тъй като 13-кратният шампион в турнира оползотвори седем от своите 14 брейкпойнта (50%).

Надал на два пъти поведе в началото, но Шварцман не му позволи да натрупа преднина и също спечели първите си два сервис гейма, като при 2-1 отрази два поредни брейкпойнта на испанеца. Световният №3 обаче отново излезе напред в резултата, след което реализира първия пробив в мача и направи резултата 4-2 в своя полза.

Шварцман редуцира пасива си и не бе далеч от ново изравняване, след като в осмия гейм спаси три поредни точки за пробив. Въпреки усилията му обаче Надал успя да пробие отново, след което затвърди брейка и спечели първата част с 6-3.

Противно на развитието на играта до този момент, втората част започна вихрено за световния №10. Шварцман заигра много по-уверено и да демонстрира бърза и технична игра, за която Надал трудно намираше отговор. Това помогна на първата ракета на Аржентина да осъществи ранен пробив и да поведе с 3-0. Шампионът обаче отново намери верния ритъм и възстанови равенството, като в следващите три гейма даде само две точки на родения в Буенос Айрес тенисист.

Надал започна да атакува много по-агресивно, но Шварцман показа чудесна игра в защита и успя да си върне водачеството при 4-3. Испанецът отново изравни, но миналогодишният полуфиналист продължи да доминира и реализира решаващ пробив, с който се наложи с 6-4 във втория сет.

Третият сет бе най-оспорваният в мача. Шварцман на цели четири пъти взе преднина в резултата, но това не разколеба Надал, който неизменно успяваше да изравни. Испанецът осъществи единствения пробив в сета като спечели деветия гейм, след което затвърди брейка с гейм на нула и отново поведе в мача, надделявайки с 6-4.

След показаното от двамата опоненти до този момент феновете очакваха с нетърпение четвъртата част. Тя обаче далеч не бе толкова интригуваща, тъй като Надал доминираше категорично над първата ракета на Аржентина. В първите четири гейма испанецът даде само две точки на опонента си, правейки огромна крачка към победата. Шварцман опита да се противопостави на развилнелия се шампион, но Матадора вече не можеше да бъде спрян и триумфира с 6-4, 4-6, 6-4, 6-0 след 2 часа и 48 минути игра на „Филип Шатрие“.