Мария Сакари прекрати доминацията на Швьонтек в Париж

Ролан Гарос, четвъртфинал

Мария Сакари – Ига Швьонтек 6-4, 6-4

Мария Сакари се класира за полуфиналите на Ролан Гарос след като детронира шампионката Ига Швьонтек. Световната №9 нямаше загубен сет в единадесет поредни мача в турнира, но Сакари успя да сложи край на изумителната ѝ серия, като чудесната физическа кондиция на гъркинята и днес бе един от основните фактори за успеха ѝ.

Днешната победа на Сакари и вчерашната на Стефанос Циципас означава, че за пръв път в историята двама гръцки играчи достигат до полуфиналите на турнир от Големия шлем.

Следващата опонентка на световната №18 ще бъде Барбора Крейчикова, която по-рано днес елиминира Кори Гоф.

В хода на мача Сакари регистрира по-голям брой асове (5-0) и уинъри от Швьонтек (26-17). Гъркинята спечели повече точки както на сервис (43-25), така и на ретур (26-19), като освен това оползотвори три от осемте си възможности за пробив (38%), докато нейната опонентка реализира само един от своите шест брейкпойнта (17%).

Мачът започна според очакванията – с превъзходство на Швьонтек, която успя да осъществи ранен пробив и да поведе с 2-0. Сакари обаче намали изоставането си, а в четвъртия гейм отрази четири брейкпойнта на шампионката и възстанови равенството. След това ролите се размениха и гъркинята пропиля три възможности за пробив, което позволи на Швьонтек да си върне водачеството при 3-2.

Това обаче не продължи дълго, тъй като Сакари отново изравни, а впоследствие двете си размениха по един гейма на нула за 4-4. Гъркинята вдигна значително темпото и успя да обърне резултата, записвайки пробив в деветия гейм, а след това стигна до сетбол. Той обаче бе спасен от Швьонтек, пред която се откри възможност да върне пробива и да изравни резултата в сета. Сакари обаче избегна опасността и проведе две атаки, при които не остави шансове на своята опонентка и спечели първата част с 6-4.

Силната серия на гъркиянта продължи и тя поведе с 2-0 във втория сет. Швьонтек поиска медицинско прекъсване заради болки в дясното си бедро, но няколко минути по-късно се завърна на корта. Полякинята намали изоставането си, преди Сакари отново да възстанови разликата от два гейма при 3-1. Световната №18 можеше да направи преднината си още по-сериозна, но в петия гейм пропусна две поредни точки за пробив и Швьонтек отново редуцира пасива си.

Двете продължиха да печелят своите подавания и така се стигна до десетия гейм, в който при резултат 5-4 пред Сакари се откриха три поредни мачбола. Швьонтек отрази първите два, но след това полякинята изпрати ретура си в аут и така Мария Сакари триумфира с 6-4, 6-4 след час и половина игра на „Филип Шатрие“.