Синер се класира на втория си финал след спасен мачбол срещу Хачанов

Great Ocean Road Open, полуфинали
Яник Синер – Карен Хачанов 7-6(4) 4-6 7-6(4)
Стефано Траваля – Тиаго Монтейро 6-3 6-4

Яник Синер се класира на втория финал в кариерата си и първи за 2021, след като надигра втория в схемата на Great Ocean Road Open Карен Хачанов. Руснакът пропусна сетбол в първата част и я загуби, а макар да спечели следващата, италианският тийнейджър не свали нивото, спаси мачбол в третия сет и триумфира след 7-6(4) 4-6 7-6(4).

В битка за трофея световният №36 ще срещне Стефано Траваля, който победи Тиаго Монтейро с 6-3 6-4.

В първия си финал в края на 2020 Синер вдигна титлата в София, надделявайки над Васек Поспишил, а сега дава заявка, че е готов за най-добрата кампания в кариерата си.

В първия сет и двамата се представиха на много добро ниво – Синер реализира 4 аса и спечели 83% от точките на първи сервис, докато Хачанов пласира 5 печеливши точки от начален удар и вкарваше над 70 на сто от сервисите си в игра. Италианецът първи стигна до шансове за пробив – още във втория гейм, но руснакът не позволи опонентът му да поеме рано инициативата.

Световният №36 започваше да печели точките на свое подаване много по-лесно, а при 5-4 стигна до сетбол от посрещане. Въпреки всичко 20-ият в света отново се спаси и проби веднага след това. Не се възползва обаче от шанса си да затвори частта, макар на свой ред да стигна до сетбол.

След 4-3 в тайбрека Синер даде само още точка на съперника и поведе със 7-6(4).

След почивката двамата снижиха нивото на представяне в подаванията си. Хачанов проби за 2-0, но италианецът направи моментален рибрейк. После самият той поведе с пробив, но съперникът веднага изравни за 4-4. Грешките в играта на тийнейджъра се натрупаха и 20-ият в света изравни частите след нов брейк за 6-4.

Третият сет обаче започна по перфектен начин за Синер. Той проби в първия гейм и спаси три брейкбола в следващите си две подавания. При 3-2 отново бе изправен пред опасност, но реализира страхотен бекхенд уинър по правата и след като отрази поредна точка за пробив, запази аванса си.

Синер продължи да реализира уинъри от форхенд и бекхенд страната, показа добра игра и на мрежата. В десетия гейм сервира за победата и принуди Хачанов да направи две бързи грешки заради дълбоките си удари. После обаче самият италианец допусна няколко грешки и се изправи пред брейкбол. Спаси го, но руснакът изигра брилянтно воле, стигайки до втори шанс, след което бекхендът на Синер полетя в аут и резултатът стана 5-5.

При 5-6 италианецът поведе с 30-0, но после се изправи пред мачбол. Тогава намери най-добрата си игра, разходи съперника по целия корт и завърши от смач, след което вкара мача в решителен тайбрек.

Там Синер първи стигна до мини брейк и поведе с 4-2, Хачанов изравни, но после италианецът атакува мрежата и отново взе аванс. След това пласира добър бекхенд по диагонала и отново завърши навътре в корта. Такава бе и последната му точка, с която се класира на финала.