Циципас отстрани Медведев по пътя към своя трети пореден „мейджър“ полуфинал

Циципас отстрани Медведев по пътя към своя трети пореден "мейджър" полуфинал

Ролан Гарос, четвъртфинал

Стефанос Циципас – Даниил Медведев 6-3, 7-6(3), 7-5

Стефанос Циципас се класира за полуфиналите на Ролан Гарос за втора поредна година след победа в три сета над Даниил Медведев. С днешния успех гъркът достигна до финалната четворка на трети пореден турнир от Големия шлем и взе реванш от световния №2 за поражението на Australian Open.

В битка за място на финала Циципас ще се изправи срещу Александър Зверев, който по-рано днес надделя убедително над Алехандро Давидович Фокина.

Медведев записа повече асове (5-3), а единствената двойна грешка в мача бе на сметката на Циципас, но въпреки това гъркът бе значително по-резултатен както на сервис (75-64), така и на ретур (43-27). Световният №5 имаше леко предимство по отношение на реализираните уинъри (33-31), но един от основните фактори за успеха му бе броят на непредизвиканите му грешки, който бе почти два пъти по-малък от този на Медведев (24-44). Циципас се възползва от четири от седемте си възможности за пробив (57%), докато първата ракета на Русия оползотвори два от своите осем брейкпойнта (25%).

Мачът започна с гейм за Циципас, но Медведев бързо успя да възстанови равенството. В следващите минути обаче гъркът определено бе този, който се чувстваше много по комфортно на „Филип Шатрие“. Световният №5 изненада неприятно опонента си с много технична и разнообразна игра, която му помогна да осъществи първия пробив в мача и да натрупа комфортен аванс от 4-1.

Впоследствие двамата си размениха по още един гейм, а в осмия пред Циципас се откри възможност за спечелването на сета. Тя обаче бе отразена от Медведев, който редуцира пасива си до 5-3. Гръцкият тенисист обаче не позволи на втория в схемата да пробие сервиса му и спечели подаването си на 15, като по този начин надделя с 6-3 в откриващия сет.

Медведев поведе в началото на втората част, но след това Циципас отново наложи непосилно за руснака темпо, като в следващите три гейма му даде само една точка. Световният №2 обаче прекъсна серията на опонента си с гейм на нула, след което върна пробива и възстанови равенството при 3-3.

Циципас опита отново да постави руснака под напрежение, но броят на непредизвиканите му грешки се увеличи значително, като в същото време Медведев демонстрира чудесна игра в защита. Това помогна на финалиста от Australian Open да поведе с 5-4 и да стигне до два поредни сетпойнта. Те обаче бяха спасени от гърка, който изравни резултата в сета, след което двамата си размениха по един гейм на нула и така се стигна до тайбрек.

Той започна много по-добре за Циципас, който натрупа аванс от 3-0. Медведев върна интригата като намали изоставането си, но след това световният №5 възстанови разликата и стигна до три поредни сетбола. Както се оказа, гръцкият тенисист имаше нужда от само един, за да се наложи със 7-6(3) и да удвои преднината си в мача.

Двамата спечелиха по един гейм в началото на третия сет, след което Медведев можеше да обърне резултата, но пропусна точка за пробив и това позволи на Циципас да поведе с 2-1. Впоследствие обаче гъркът върна услугата като пропиля два брейкпойнта и равенството отново бе възстановено. Тези грешки на Циципас му струваха скъпо, тъй като Медведев осъществи пробив и взе водачеството, след което затвърди брейка с гейм на нула и направи резултата 4-2 в своя полза.

Изглеждаше, че първата ракета на Русия ще успее да спечели сета и да върне интригата в двубоя, но Циципас имаше други планове. Световният №5 преоткри ритъма, с който играеше в началото на мача, и в следващите три гейма даде само една точка на Медведев, като по този начин осъществи обрат за 5-4.

Руснакът успя да прекъсне серията на опонента си и да изравни резултата, но радостта му не продължи дълго. Циципас поведе с 6-5, а в дванадесетия гейм пред него се откри възможност за спечелването на мача. Медведев опита да изненада гърка със сервис отдолу, но шампионът от Мастърса в Монте Карло внимаваше и отговори с чудесен минаващ удар от бекхенд, с който оформи крайното 6-3, 7-6(3), 7-5 след 140 минути игра на „Филип Шатрие“.