Вавринка се сбогува с Ролан Гарос след петсетова драма срещу Юго Гастон

Ролан Гарос, трети кръг

Стан Вавринка – Юго Гастон 6-2, 3-6, 3-6, 6-4, 0-6

Стан Вавринка приключи участието си на Ролан Гарос след драматична загуба в пет сета срещу представителя на домакините Юго Гастон, който се намира на 239-о място в световната ранглиста.

Началото на мача по нищо не предвещаваше негативния за швейцареца край. Той и Гастон си размениха по два гейма, след което „Stan The Man“ направи серия от четири поредни гейма. В осмия гейм Вавринка пропусна цели три точки за спечелването на сета, преди все пак да успее да се наложи и да оформи крайното 6-2.

Гастон не показа признаци на демотивация и започна втория сет с пробив, като поведе с 2-0. Вавринка опита да отговори на предизвикателството, но французинът не му позволи да му отнеме водачеството в резултата. Решаващият момент в сета настъпи при резултат 4-3 в полза на Гастон, когато 239-ият в света стигна до пробив, който му донесе успеха в сета с 6-3.

Силното представяне на 20-годишния французин продължи в третия сет, като Гастон на два пъти повеждаше в резултата, но Вавринка не му позволи да стигне до пробив. Това все пак се случи и Гастон пое контрола върху сета, като спечели три поредни гейма и поведе с 5-2. Вавринка върна един гейм а след това пред него се открийа две точки за пробив. Те обаче бяха отразени от Гастон, който спечели деветия гейм и така осъществи пълен обрат в мача.

Вавринка се събуди от летаргията, в която бе изпаднал, и започна ударно четвъртия сет, като поведе с 3-0. Гастон върна интригата и проби за 3-2, но Вавринка прекъсна серията му и отново се оказа с два гейма напред. Това много скоро се пормени, тъй като в следващите два гейма Гастон даде само точка на именития си съперник и така се стигна до равенство при 4-4. Вавринка обаче отговори с гейм на нула, след което спечели маратонския десети гейм, като по този начин докара мача до решаващ пети сет. Stan Wawrinka В неговото начало Вавринка отрази две точки за пробив, но въпреки това се оказа догонващ в геймовете, а след това швейцарецът пропиля три точка за спечелването на втория гейм, което позволи на Гастон да удвои преднината си. От този момент нататък всички зрители се чудеха кой от опонентите на кое място в ранглистата е всъщност. Гастон играеше без никакъв страх срещу трикратния шампион от Големия шлем и летеше по корта за радост на публиката в Париж. Младият французин не даде нито гейм на Вавринка, като го разгроми с 6-0 и така намери място в следващата фаза на турнира.

Там го очаква много по-сериозно препятствие – световният №3 и настоящ шампион на US Open Доминик Тийм.