Кузманов победи Беншетри за четвъртфинал на Чалънджър

Димитър Кузманов достигна до четвъртфиналите на Чалънджър турнира в южноафриканския град Почефструм, който се играе на хард. В мач от втория кръг ракета №2 на България се справи с 6-2, 7-5 срещу французина Елиот Беншетри (№227), който от началото на годината представлява родината на баща си Мароко.

Това е втора поредна победа над по-високоранкиран тенисист за Кузманов, след като в първи кръг отстрани №1 в схемата Праджнеш Гунесваран с 6-3, 6-4. Така българинът достига за трети път в кариерата си до четвъртфинал на турнир от Чалънджър сериите. Това му носи и 15 точки за световната ранглиста, което ще доведе и до нов прогрес за него в ранглистата.

В опит за първи път да достигне до полуфинал Кузманов ще играе с турчина Чем Илкел (№214), който отстрани белгиеца Жулиен Канина с 6-2, 6-3.

До момента двамата имат два мача помежду си. Първият е финал на Фючърс през 2014-а и е спечелен 6-1, 6-3 от Кузманов. През 2016-а пък играят за Купа Дейвис и Илкел надделява в пет сета – 7-6(4), 1-6, 6-4, 1-6, 7-5.

За успеха над Беншетри Кузманов разчиташе на много високо ниво на сервис. В хода на мача даде едва 5 точки на съперника на първи начален удар като поддържаше 50% и на втори. Беншетри бе този, който много по-често имаше проблеми на начален удар и всичко това доведе до 4 пробива от 14 възможности за българина, който на свой ред допусна само веднъж да бъде пробит при четири брейкбола за Беншетри.

Мачът започна перфектно за пловдивчанина, който взе първите четири гейма в мача, което му позволи да вземе сета с 6-2. В началото на втората част Беншетри отрази три брейкбола, но логичното се случи с пробив за 4-3, който бе затвърден с гейм на 0.

Кузманов можеше да затвори мача още в деветия гейм, но пропусна мачбол. След това дойде и единственото колебание в играта на световния №278, довело до връщане на пробива. За щастие това не разколеба Кузманов, който отново взе сервис гейма на мароканския представител и този път с гейм на 0 си гарантира място в следващия етап.

Така 2021-а продължава да се развива много успешно за Кузманов. В първата седмица на сезона той за първи път преодоля квалификации и записа победа в основна схема на ATP турнир. Това се случи на АТР 250 надпреварата в Анталия, където в квалификациите надигра Мирза Башич и Андреа Пелегрино преди в първи кръг да се справи и с Ласло Джере, за да си осигури и първи мач срещу тенисист от топ 10, загубен 2-6, 3-6 от Матео Беретини.