Шиникова продължава напред в квалификациите за Уимбълдън

Уимбълдън, първи квалификационен кръг

Изабелла Шиникова – Франческа Ди Лоренцо 2-6, 7-6(5), 6-2

Изабелла Шиникова се класира за втория кръг от квалификациите за Уимбълдън след победа в три сета над световната №155 Франческа Ди Лоренцо. Българката бе категорично надиграна в първия сет, но в оставащата част от мача показа много по-добра игра и заслужено триумфира над 23-годишната американка.

Следващата опонентка на третата ни ракета ще бъде световната №120 Клеър Лиу.

В хода на мача Шиникова записа повече уинъри (41-39) и по-малко непредизвикани грешки от своята опонентка (40-43). Българката имаше лек превес при спечелените както на сервис (59-56), така и на ретур точки (44-43), а по отношение на реализираните точки за пробив показателите на двете опонентки бяха напълно еднакви – 4 от 12 (33%).

Мачът не започна добре за третата ни ракета, тъй като нейната опонентка успя да пробие сервиса ѝ още в първия гейм, след което затвърди брейка и увеличи преднината си на 2-0. Шиникова намали изоставането си, но след това Ди Лоренцо отново пое контрола върху събитията на корта и поведе убедително с 5-1, като в шестия гейм отрази два брейкпойнта на българката. Шиникова опита отново да редуцира пасива си, но нейната опонентка не позволи това да се случи и спечели сета с 6-2.

Втората част започна така, както и първата – Ди Лоренцо поведе с 2-0 след ранен пробив, след което успя да задържи преднината от два гейма до 4-2. Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Шиникова, но българката върна пробива и възстанови равенството, а в деветия гейм спаси две точки за пробив и осъществи пълен обрат, повеждайки с 5-4.

Ди Лоренцо изравни резултата, но Шиникова отново поведе и стигна до два поредни сетбола. Те обаче бяха спасени от американката, след което третата ни ракета пропусна още една възможност да спечели сета и така се стигна до тайбрек. В него българската тенисистка навакса пасив от 0-3 и пред нея отново се откриха два поредни сетойнта. Първият бе спасен от Ди Лоренцо, но при втората си възможност Шиникова не остави шансове на своята опонентка и надделя със 7-6(5).

Американакта първа взе преднина в заключителния сет, но радостта ѝ не продължи дълго. Шиникова подобри значително представянето си и изигра най-силния си период в мача, като записа четири поредни гейма на 15 и по този начин поведе с 4-1. Българката продължи силната си серия с пробив на нула, а в осмия гейм спаси брейкпойнт и осъществи обрат, като по този начин триумфира с 2-6, 7-6(5), 6-2 след 2 часа и 22 минути на корта.