Цветана Пиронкова започна с чудесна победа срещу Петкович на Ролан Гарос

Roland Garros, първи кръг

Цветана Пиронкова – Андреа Петкович 6-3, 6-3

Цветана Пиронкова започна с победа участието си на тазгодишното издание на Ролан Гарос след победа в два сета на 95-тата в света Андреа Петкович. Българката демонстрира много динамична и разнообразна игра, като владееше инициативата през почти цялото време и напълно заслужено стигна до успеха.

Българката имаше осезаемо превъзходство в почти всички компненти от играта, като най-ясно изразено бе то по отношение на точките от втори сервис – 62% за Пиронкова срещу само 16% за Петкович. Освен това германката допусна 6 двойни грешки в хода на мача, докато Пиронкова не направи нито една.

Освен това Пиронкова спаси 50% от точките за пробив, срещу които бе изправена, докато успеваемостта на Петкович по този показател бе едва 14%. Пловдивчанката записа и почти два пъти повече уинъри от своята опонентка – 23 срещу 12. Освен това Пиронкова спечели 67% от сервис геймовете си, докато при Петкович порцентът беше 33%.

Така в следващия кръг може да видим повторение на 1/4-финала на US Open между Пиронкова и Серина Уилямс. Това ще се случи, ако американката спечели днешния си мач срещу своята сънародничка Кристи Ан.

Първи сет:

Мачът започна с точка на Петкович, но Пиронкова изравни с чудесен удар от бекхенд. Последваха двойна и непредизвикана грешка на германката, след което бекхендът на българката отново влезе в действие и тя спечели първия гейм в мача.

Пиронкова записа първия си ас в мача, след което продължи да доминира, а в края на гейма нова непредизвикана грешка на Петкович позволи на пловдивчанката да увеличи преднината си.

Атаките на Пиронкова отново бяха много прецизни, като геймът отново завърши с непредизвикана грешка на Петкович и така втората ни ракета при дамите пое пълен контрол върху сета.

Пиронкова спаси две поредни точки за спечелването на гейма от страна на Петкович, но след това българката на свой ред пропусна няколко добри възможности да увеличи преднината си в мача. Този гейм също завърши с непредизвикана грешка, но този път тя бе на Пиронкова.

Германката започна да рискува доста повече при сервиса си и това затрудни Пиронкова. Рискът на Петкович се отплати и тя успя да стигне до пробив след грешка от ретур на българката.

Пиронкова прекъсна серията на опонентката си по възможно най-добрия начин, записвайки гейм на нула, като чудесната защита на българката на няколко пъти отчая Петкович.

PARIS, FRANCE - MAY 31:  Tsvetana Pironkova of Bulgaria hits a forehand during the Ladies Singles fourth round match against Agnieszka Radwanska of Poland on day ten of the 2016 French Open at Roland Garros on May 31, 2016 in Paris, France.  (Photo by Dennis Grombkowski/Getty Images)

Петкович поведе с 30-15, но веднага след това отново допусна двойна грешка. Пиронкова се възползва от колебанията на опонентката си и осъществи обрат, след което приключи сета със зрелищен уинър.

Пиронкова показа известни колебания, от които опитната германка се възползва много добре. В последното разиграване Петкович изненада българката с много прецизна къса топка при мрежата и остави интригата в сета жива.

Българката продължи да тормози Петкович с много прецизни къси топки в дъното на корта. Пиронкова стигна до три поредни сетбола, след което Петкович направи това, което най-силно беляза играта ѝ в гейма – грешка на първи сервис, последвана от непредизвикана такава. Пиронкова записа гейм на нула и така първият сет отиде на сметката на пловдивчанката.

PARIS, FRANCE - MAY 31: Tsvetana Pironkova of Bulgaria celebrates victory during the Ladies Singles fourth round match against Agnieszka Radwanska of Poland on day ten of the 2016 French Open at Roland Garros on May 31, 2016 in Paris, France. (Photo by Dennis Grombkowski/Getty Images)

Втори сет:

Пиронкова запази добрия си ритъм от края на първия сет и успя да вземе предимство във втората част, давайки само точка на Петкович.

Родната тенисистка продължи да играе много уверено и агресивно и стигна до две поредни точки за пробив. Петкович спаси първата, но след това германката направи нова двойна грешка и Пиронкова стигна до ранен пробив.

Пиронкова навакса пасив от 0-30, но след това не бе достатъчно прецизна в решаващите мигове и това позволи на Петкович да намали пасива си и да върне интригата в сета.

Пиронкова отново държеше инициативата в гейма, но направи няколко непредизвикани грешки, които позволиха на Петкович да стигне до пробив и да изравни геймовете.

Пиронкова се съвзе след доста неубедителния четвърти гейм и отново заигра с огромно самочувствие. Българката показа много агресивна и прецизна игра, за която Петкович нямаше отговор.

Петкович опита да отговори на агресивната игра на българката, но този път рискованият ѝ подход се обърна срещу нея, след като в хода на гейма допусна една двойна и две непредизвикани грешки. Статистиката по отнощение на двойните грешки до момента показва 6 за Петкович и нито една за Пиронкова.

Пиронкова навакса пасив от 0-30 и отново показа много разнообразна игра, за която Петкович нямаше отговор.

Петкович стигна до две поредни точки за спечелване на гейма, които бяха спасени от Пиронкова. След това обаче германката показа повече хладнокръвие и успя да остане в мача.

Петкович загуби самообладанието си и играеше все по-нервно и припряно, като Пиронкова се възпозлва максимално от това. атаките на българката бяха безупречни и срещата приключи с нова грешка от страна на Петкович, подпечатала успеха на българката след малко повече от час игра.