10 случая, в които подавачите откраднаха шоуто

10 случая, в които подавачите откраднаха шоуто

Да си подавач на топки в тениса не е лесно. Трябва да действаш светкавично и да си незабележим – само тогава със сигурност може да се твърди, че добре си свършил работата си. Освен това, понякога понасяш и негативно отношение от играчите. А да не забравяме, че на корта е опасно и страшно.

Изискванията към момчетата и момичетата, които подават топките са огромни, а подготовката им е трудна. Тренировките протичат с дух и прецизност на военно обучение. Няма шеги и закачки, няма разговори

Те се научават как да подават изпуснати ракети, както и кърпи и напитки на играчите. Младежите биват инструктирани да си отбелязват суеверията и особеностите на играчите – някои например искат да използват наново топката, с която току-що са спечелили точка – и да записват тези особености в книга, за справка на техните колеги. И те са инструктирани как да реагират, ако играчите викат по тях, или ако биват запитани дали смятат, че топката е била в аут – „Съжалявам, не мога да коментирам“.

Има обаче случаи, в които колкото и голяма тенис звезда да играе на корта, уж „незабележимите“ подавачи влизат в главната роля… поне за миг. Да си припомним някои от емблематичните моменти, в които децата не знаеха, че влизат в ролята на „първа цигулка“:

Григор Димитров и подавачите

През 2016 г. едно момче бе ударено от топка в мача между Григор Димитров и Васек Поспишил. При ретур българинът не успя да направи контакт и топката удари подавача. Първата ни ракета отиде да успокои момчето и му подари накитника си, под бурните овации на публиката.

Две години по-късно същият подавач на топки отново стана част от екшън сцена на корта. Този път, след като Александър Зверев бурно изрази радостта си и уплаши детето.

И ако през 2016 г. наградата бе накитник, то тази година малчуганът лично се запозна с една от големите звезди:

Николас Алмагро, какъв е този шум?

Чест и престиж е да си спечелиш място сред децата, които подават топките на професионалнатите турнири. Това е работа, за която се изискват редица умения, а едно от тях е перфектната координация. Е, както при всички, понякога нещата не сработват.

На турнира в Барселона Николас Алмагро излезе срещу Теймураз Габашвили. В третия сет испанецът изоставаше 0-2 и сервираше при 40-40. Със сигурност напрегнат момент, в който всеки подавач знае, че трябва да се промъква като дух. Точно това опита едно от децата, но направи толкова бърз спринт, за да се върне на позиция, че се удари в стената. Въпреки болката обаче бързо се изправи и Алмагро дори не забеляза какво е станало.

Да, всички падаме при вида на ослепителната Мария Шарапова 

И още едно емблематично падане – този път зад гърба на Мария Шарапова. На какво ли не са готови мъжете, и момчетата, за да спечелят вниманието на носителката на пет титли от Големия шлем.

Джак Сок – влизане с бутоните напред

На финалите в Лондон през 2018 година Джак Сок демонстрира актьорска игра, по време на двойковия си мач, която много развесели публиката, но и шокира едно от децата, подаващи топките – Джесика Матюс.

Американецът се сблъска с подавачката и драматично падна на земята, но бързо бе вдигнат от партньора си Майк Брайън.

„Не знаех, че някой от подавачите е лайнбекър на Канзас Сити“, пошегува се Сок, който се среща с Джесика и се извини.

„Бях шокирана“, призна момичето.

Дамир, точно на първи юни ли?

Първи юни е ден на детето, но на едно дете определено не му бе ден. В мач от трети кръг между Дамир Джумхур и Александър Зверев, и тенисистът от Босна и Херцеговина, и един от подавачите показаха, че са много фокусирани в работата си. Това обаче доведе до сблъсък.

След удара детето все пак намери сили да продължи напред. Същото направи и Зверев, който победи Джумхур с 3-2 сета.

Забранено влизането!

Подобно на съдията на стола и реферите по линиите, децата, които подават топките, са важна, но в същото време и до голяма степен невидима част от професионалния тенис мач. Освен ако нещо не се обърка.

Точно това стана на Ролан Гарос през 2011 година в мача между Анди Мъри и Виктор Троицки.

Ден, който се помни цял живот

Едно от момчетата, подаващи топките на Ролан Гарос, си спечели привилегията да поиграе с Рафаел Надал пред пълните трибуни в Париж.

По време на интервюто си на корта Матадора бе помолен  да сбъдне мечата на детето и веднага се съгласи, като дори му даде на от ракетите си.

Спокойно, Фернандо!

Темата за кърпите стана „гореща“ заради Фернандо Вердаско. Испанецът си навлече недоволство заради некоректно отношение спрямо подавачите на топки. Поведението на тенисиста натрупа популярност в социалните мрежи и стана повод за остра критика.

Става дума за мача на Вердаско срещу Йошихито Нишиока в Шънджън през 2018 година, когато в средата на втория сет Фернандо показва недоволството си от това, че един от подавачите прекалено бавно му е донесъл кърпата.

Седни, нека пием по една вода!

Всяко момче или момиче може да стане подавач на топки, стига да мине пресявките. Онези, които са достатъчно добри, за да бъдат показвани по телевизията, обикновено са млади, много бързи, имат желание да пропуснат учебни занятия и са свързани с тениса по някакъв начин.

Работата носи и своите рискове – може да сбъркаш или да бъдеш ударен от топка, но включва и много време в пряк досег с играта на някои от най-големите кортове в света и понякога приятелски моменти със звездите. Пример – Джокович, който сподели напитка с едно от момче с късмет през 2014 година на Ролан Гарос.

Когато всички подавачи са звезди 

Някогашният подавач на турнира в Базел Роджър Федерер за поредна година се върна към детските си години. 38-годишният тенисист триумфира с десета титла в родния град, след като преподаде лекция по тенис на Алекс де Минор във финала на надпреварата.

Рекордьорът по трофеи от Големия шлем зарадва сънародниците си по трибуните, а след това по традиция организира пица парти за момчетата и момичетата, които помагаха по време на събитието.

Бонус, за да си напомним, че да си подавач не е лесно

Забравете за Монфис и Халеп, Нишикори и Федерер – нека обърнем внимание на най-бързите атлети по кортовете на Ролан Гарос – децата, които подават топките.

Препускайки по корта, спринтирайки покрай мрежата, за да приберат топките, появявайки се след всяка точка с хавлия или две: подавачите са изключителните агенти на реда, ефикасността и прецизността по време на мач.

Процесът на подбор е тежък и е сбъдната мечта да получиш място сред редиците на децата, избрани да се грижат за турнирите. Перипетиите обаче тепърва започват след назначаването.

Борислав Орлинов, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH