2021 за българските тенисистки в WTA ранглистата

Два полуфинала на ниво WTA за първата ракета на България, една титла на ниво ITF и спад за повечето водещи български тенисистки – така можем накратко да обобщим сезон 2021 за родните представителки в WTA. Точно 12 са българките в топ 1000 на класацията в края на годината. Правим равносметка на тяхното представяне и хвърляме поглед напред с надежда към талантите, които се появиха в класацията през 2021-а.

Виктория Томова №116 | №139 в началото на 2021 | 16-24 в WTA (Два WTA 250 четвъртфинала) | 7-8 в ITF

Безспорно успешна година изпраща Виктория Томова. В нея акцентът пада върху първите ѝ два полуфинала на ниво WTA и достигане до рекордна 104-а позиция в ранглистата.

И двата бяха на клей, като бе първият на високата надморска височина в Богота, след хубав жребий и три победи над тенисистки извън топ 100. В Белград пък късметът бе на страната на Томова. Тя загуби от Ана Конюх в последния кръг на квалификациите, но влезе в основната схема като „щастлив губещ“, а там записа и най-впечатляващата си победа през сезона – над бъдещата финалистка от US Open Лейла Фернандес във втори кръг. Успехът над Река Лука Яни след това донесе влизане в топ 4, където бе спряна от Паула Бадоса.

Най-доброто ѝ участие в турнирите от Големия шлем бе на US Open, където след загуба в третия кръг на квалификациите отново имаше шанса да играе в основна схема като „щастлива губеща“ и дори взе сет на Лорън Дейвис.

Общо победите през сезона бяха 23 като 7 от тях бяха в WTA тура. Имаше и много ранни загуби, така че постоянство през 2022-а със сигурност би помогнало, за да може Томова да пробие и в първите 100 на ранглистата.

Изабелла Шиникова №206 | №202 в началото на 2021 | 11-11 в WTA (Четвъртфинал на WTA 125 в Сеул) | 17-17 в ITF (Финал на W25)

При втората ни ракета победите през сезона бяха 29, като повече от половината бяха в турнири с награден фонд от 25 хиляди долара, където записа финал, полуфинал и два четвъртфинала. Най-добрите ѝ резултати дойдоха в края на годината – на ITF турнира с награден фонд 100 хиляди долара в Дубай записа четири победи от квалификации преди да отпадне на четвъртфинал. Още три победи, включително и една в основната схема, дойдоха и на WTA 125 надпреварата в Анже.

Краят на сезона за нея дойде на Бъдни вечер – с четвъртфинал на WTA 125 турнира в Сеул, който я приближи максимално до завръщане в топ 200.

Цветана Пиронкова №250 | №136 в началото на 2021 | 11-8 в WTA (2 кръг в Маями) | 3-1 в ITF (Полуфинал на W100 в Нотингам)

9 турнира – толкова изигра през 2021-а Цветана Пиронкова. В тях бившата №31 в света отново показа огромната си класа, но за съжаление контузията, която има в областта на дясното рамо, ѝ попречи да бъде по-пълноценна в тура и съответно да запази по-челни позиции в ранглистата.

Преодоляването на квалификациите на Australian Open и победите над Людмила Самсонова и Дона Векич на Yarra Valley Classic дадоха поводи за оптимизъм, а такива имаше и след турнира в Маями, където преодоля квалификациите, победи Марта Костюк в основната схема и бе болезнено близо до успех срещу Арина Сабаленка след 6-0 в първия сет и загуба с тайбрек в третия.

Сезонът на клей обичайно не бе успешен период, преди да дойде любимата ѝ трева. На силния ITF турнир в Нотингам Цвети победи бъдещата шампионка от US Open Ема Радукану, а на Уимбълдън преодоля с лекота квалификациите. Последният ѝ мач бе загубата от Дария Касаткина в първи кръг на US Open.

Впоследствие Пиронкова обяви, че остава извън кортовете за неопределено време. Тя не е сред заявените за участие в квалификациите на Australian Open.

Елица Костова №319 | №210 в началото на 2021 | 3-3 в WTA | 5-5 в ITF (2х четвъртфинал на W25)

По всичко изглежда, че това бе последен сезон в кариерата на 31-годишната Елица Костова, която преди няколко месеца обяви, че слага край на изявите си поне в професионалния тур. Нейните изяви през 2021-а бяха редки, като в квалификациите на Ролан Гарос и Уимбълдън записа по една победа. Има и два четвъртфинала на ITF W25 турнири.

Гергана Топалова №532 | №460 в началото на 2021 | 17-21 в ITF (титла W15 в Кайро)

Петата ракета на България направи минимален скок в позицията си през тази година като за нея позитивното бе това, че заигра много по-често на турнири с награден фонд 25 хиляди долара, на които има 17 победи и 21 поражения. На няколко пъти преодоля и квалификациите на по-ниски надпревари, в които имаше за съпернички и тенисистки с по-висок ранкинг.

Тя е и една от малкото българки с титла през годината след успех на W15 в Кайро през май. Имаше още един полуфинал и четвъртфинал.

Джулия Терзийска №584 | №469 в началото на 2021 | 13-6 в ITF (2 финала W15)

13 победи и 6 поражения за Джулия Терзийска през годината. Успеваемостта ѝ бе на високо ниво, но не и честотата на участията, което със сигурност ѝ попречи да завърши годината и много по-напред. Игра финали във Варна и в Созопол, където имаше още полуфинал и четвъртфинал.

Юлия Стаматова №668 | №674 в началото на 2021 | 21-20 в ITF (Финал и два полуфинала W15)

Стаматова се оказва българската тенисистка с най-много победи на ниво ITF през 2021-а. След силния край на годината тя финишира с положително съотношение от 21 победи и 19 загуби. Най-добрият ѝ резултат бе финал на турнира в Кайро през септември. Постигна още два полуфинала и четири четвъртфинала.

Петя Аршинкова №690 | №493 в началото на 2021 | 1-12 в ITF (2 кръг)

2021-а бе доста тежка година за Петя Аршинкова, която спечели само един мач в 12-те си участия на ниво ITF.

Диа Евтимова №732 | №643 в началото на 2021| 10-13 в ITF (Полуфинал и два четвъртфинала W15)

Един полуфинал и два четвъртфинала с общо 10 победи на ниво ITF – така изглеждаше сезонът за Диа Евтимова, която отбелязва спад с около 90 позиции спрямо началото на годината.

Ани Вангелова №880 | №827 в началото на 2021 | 11-27 в ITF (четвъртфинал W15)

ITF турнирите по различни кътчета на света бяха и арената на Ани Вангелова през 2021-а. Най-доброто ѝ постижение бе четвъртфинал на турнир в Ираклион. Имаше и доста преодолявания на квалификации на надпревари от по-високата категория W25.

Лия Каратанчева №910 | Без ранкинг в началото на 2021 | 6-16 в ITF (четвъртфинал W15)

Последната активна българска представителка в топ 1000 е и тенисистката с най-голям прогрес с оглед на факта, че в началото на годината изобщо не бе част от класацията на WTA. За първи път влезе в нея на 22 февруари, а три месеца по-късно вече бе в топ 1000.

Това налагаше в началото на сезона да играе квалификации на турнири с награден фонд 15 хиляди долара. Първата ѝ победа в основна схема дойде в Анталия в края на февруари при третото преодоляване на пресявки. Последваха още 5 победи в професионалния тенис, включително и на турнири от ниво W25. В края на сезона в Канкун дойде и първият ѝ четвъртфинал.