Феноменът Кори Гоф – когато „следващата Серина“ може да е малко

Феноменът Кори Гоф – когато „следващата Серина“ може да е малко

В дни като тези, в които тийнейджърките в Тура трупат победа след победа и титла след титла, много лесно може да омаловажим появата на един от най-големите таланти в историята на спорта.

Кори „Коко“ Гоф е феномен и потенциалът ѝ е неограничен. С всеки месец американката чупи нов рекорд и завката ѝ за величие става все по-сериозна.

Макар да е родена в Атланта, тя израства в Делрей Бийч и получава чудесни условия за развитие. Спортът е в гените ѝ – баща ѝ е бивш баскетболист, а майка ѝ се радва на успешна кариера в леката атлетика. На шест хваща за пръв път ракета в ръката си и приказката започва.

Кариера при девойките:

Макар темата „Кори Гоф“ да избухна истински чак сега, тя е актуална отдавна. Всеки, който следи тенис новините и понякога хвърля поглед към младежките турнири, е научил името ѝ още преди няколко сезона.

Американката не загуби много време в своите възрастови групи и директно се насочи към тази до 18 години. Едва на 13 стигна до финала на US Open на любимата си твърда настилка, а през 2018 г. спечели Ролан Гарос и оглави ранглистата след Уимбълдън.

По-късно през годината в Ню Йорк възхити всички и отново привлече прожекторите към себе си, изпълнявайки начален удар със скорост 193 км/ч.

 during day fourteen of the 2018 French Open at Roland Garros on June 9, 2018 in Paris, France.

Огромният ѝ потенциал е забелязан рано-рано и „големите риби“ бързо се насочват към нея. Патрик Муратоглу я приема в академията си и става неин наставник, още когато тя е на 11 години, а две по-късно Роджър Федерер я превръща в единствената жена в мениджърската си агенция Team8.

През 2019 г. се очаква Коко да заработи 1 милион долара, след като вече има договори с Head, New Balance и The Barilla. По приходи се позиционира в топ 10 на дамския тенис, макар все още да няма трофей дори на ниво ITF.

Правилото „Каприати“

Колкото и вълнуващ талант да е младата американка, ще трябва да почакаме още три години, преди да я видим в пълния ѝ блясък. Това се дължи на правилото на WTA, ограничаващо броя на турнирите, на които състезателките под 18-годишна възраст могат да участват.

През 1990 г. Дженифър Каприати изумява света, правейки своя професионален дебют на едва 13 години и 11 месеца. След по-малко от още една тя вече е в топ 10, но историята не продължава в същата позитивна насока. След загуба в първия кръг на US Open през 1993 г. тя си дава 14-месечна почивка от тениса, по време на която поема по лош път и на няколко пъти бива арестувана по различни пречини.

Макар по-късно да се завръща и да постига големи успехи, нейната история вдъхновява въвеждането на това правило, което има за цел да предотвратява физическото и психическото пренатоварване на младите спортисти.

В случая на Коко треньорът ѝ Патрик Муратоглу счита, че тази практика само спира развитието ѝ:

„Това е нечестно спрямо състезателки, които могатда постигнат нещо на този етап от живота и кариерата си. Против разнообразието в Тура е, а смятам, че тенисът е интересен именно понеже има различни представители.“

Gauff

 

Отговорът от WTA не закъснява, като вицепрезидентът Ашли Кебер заявява:

„Коко е прекрасен талант, но организацията смята, че това правило е важно, независимо от потенциала, който тийнейджърите имат. Това са деца, които се състезават с възрастни. Тук залозите са големи и наистина трябва да си във върхова форма.“

„Макар някои играчи да изглеждат физически готови на 14, това не е единственият аспект от развитието им. Може да са се развили по-бързо физически, но още да не са готови на емоционално ниво. Може да е обратното. Важно е да се има предвид и това.“

Професионална кариера

Професионалния си дебют Гоф прави на 14 години и два месеца през май, 2018 г. на ITF турнира в Оспрей. Отбелязва го с победа 6-0 6-0, излиза от квалификациите след още две и дори записва една в основната схема, преди да бъде спряна от тогавашната №271 в света Катерина Стюарт.

Макар да няма как да знаем какво ще се случи в бъдеще и докъде ще стигне Гоф, възможно е някой ден една българка да може да се похвали с победа над легенда на спорта.

През февруари Коко се включи в ITF турнира с награден фонд 25 хиляди долара в Аризона и показа, че е готова да се съревновава успешно с далеч по-възрастни съперници.

Месец преди да навърши 15 години, американката спечели титлата на двойки и стигна до финала на сингъл, където бе на сет от трофея, но… от другата страна на мрежата бе Сесил Каратанчева. След двучасова борба българката спечели десет от последните дванадесет гейма и постигна обрат за 5-7 6-3 6-1.

Докато междувременно Гоф продължаваше да гони първата си титла, започна и приказката ѝ с турнирите от Големия шлем. Само преди малко повече от месец се превърна в най-младата състезателка, записвала победа в квалификациите на Ролан Гарос. В Уимбълдън направи нова крачка от развитието си, елиминира  топ поставената в пресявките Альона Болсова Задоинов и надигра още две съпернички, за да си осигури място в основната схема само на 15 години и три месеца – нов рекорд на сметката ѝ.

Гоф не само прескочи квалификациите в Лондон, стори го без загубен сет. Дойде ред на жребия и на една сбъдната мечта – в първи кръг ѝ предстоеше да срещне Винъс Уилямс. Само дни по-рано тя отговори на въпроса кои са нейните идоли по следния начин:

„Серина Уилямс винаги е била мой идол, както и Винъс. Те са причината да искам да хвана ракетата. Срещала съм и двете, много мили хора са. Благодарна съм, че са избрали тениса, тъй като съм сигурна, че щяха да доминират, в който си спорт поискат.“

Въпреки значимостта на събитието и вълнението от сблъсъка с една от нейните любими тенисистки, Гоф бе много търпелива и почти безгрешна, като това доведе до победа над Винъс с 6-4 6-4. Началният удар бе може би най-силното ѝ оръжие, записа 18 уинъра при 8 непредизвикани и е плашещо да се мисли докъде може да се развие, надграждайки над тази основа.

Вижте още: 

Gauff

„Следващата Серина“

Имайки предвид безпрецедентните успехи на Коко на корта, няма как да не се стигне и до сравнения с най-големите имена в тениса. „Следващата Серина“ е прякор, който не се печели току-така, но към момента тийнейджърката върви с една стъпка пред носителката на 23 титли от Големия шлем. Ето и някои цифри, които потвърждават това:

Професионален дебют
Серина Уилямс:
14 години и 1 месец
Кори Гоф: 14 години и 2 месеца
Първа професионална победа
Серина Уилямс: 15 години и 7 месеца
Кори Гоф: 14 години и 2 месеца
Дебют на турнир от Големия шлем
Серина Уилямс: 16 години и 4 месеца
Кори Гоф: 15 години и 4 месеца

Началото е повече от обещаващо, но летвата е вдигната изключително високо и Кори ще трябва да поддържа невероятно темпо, ако иска да продължава да гони и изпреварва успехите на своя идол. Талантът и условията са налице, но все още има много работа за вършене и много трофеи за печелене.

Несъмнено обаче победа над Винъс Уилямс на Уимбълдън звучи като едно добро начало на знаменита история.

Момчил Русев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH