Корентин Муте – пианистът, създаващ изкуство на корта

Корентин Муте - пианистът, създаващ изкуство на корта

Ако не се подвизаваше като професионален тенисист, той със сигурност щеше да е повече от успешен музикант. А защо не и поет? Може би художник? Няма как изкуството да не е в кръвта ти, когато си роден във Франция. За Корентин Муте, или просто Ко, който е повече от надарен пианист, хобитата и професията се вплитат в едно цяло.

На корта 20-годишният тенисист не е от типичните гладиатори, които надделяват с физическата си сила, макар идолът му да е Рафаел Надал. Това е повече от обяснимо, тъй като Муте става пряк свидетел на дългогодишната доминация на Матадора в Париж, докато расте. 175-сантиметровият играч няма и как да бъде състезател, залагащ на бомбен начален удар. Ето затова той има друг подход към играта и чрез нея изразява изкуство.

Корентин не се свени да избухва в ярост след нелепа своя грешка, да ръмжи като лъв след невероятен уинър или да прави любопитни жестове като фалшиво счупване на ракетата. Левичарят е бърз като стрела и често излиза на мрежата, където реализира красиви волета. Те, редом с късите топки, са любимите му оръжия. И е съвсем вероятно да ги използва срещу Григор Димитров, когато двамата се срещнат в понеделник на корт №15 на Уимбълдън.

moutet2

Топ тенисистът ни никога не се е изправял срещу световния №85, който проби сред първите сто този сезон. Роденият през 1999 г. играч, определян като един от най-големите таланти в страната си, ще се бори за своята дебютна победа в основна схема на „мейджъра“ в Лондон в първото си участие в надпреварата. Той вече загря с три победи в квалификациите, а можеше да напусне английската столица още на старта на пресявките.

Тогава Муте изигра труден трисетов двубой срещу Лукас Мийдлер от Австрия и надделя с 8-6 в решителната част. После обаче топ поставеният в квалификациите нямаше проблеми срещу Тим Смичек и Андрю Харис, за да дойде битката с Григор.


Вижте тази публикация в Instagram.

Home🏠

Публикация, споделена от Corentin Moutet (@corentin.moutet) на

На корта

Корентин хваща ракетата още на тригодишна възраст и започва да тренира с родителите си. Става професионалист през 2016 г. и пробива в топ 200 през октомври следващата година. Тогава печели и първия си турнир от сериите „Чалънджър“, и то на домашната сцена в Брест. Интересното е, че на финала Муте надделява над настоящия №6 Стефанос Циципас.

Възходът му продължава постепенно и миналата година на десет пъти подобрява своето най-високо класиране, за да достигне прага на топ 100. Продължава да постига успехи в сериите „Чалънджър“, но печели и първа ATP победа по пътя към четвъртфинал в Кито. Получава и „уайлд кард“ за Australian Open.

Първият му успех в турнири от Шлема идва на Ролан Гарос, където младият френски талант надделява в три сета над Иво Карлович, макар впоследствие да губи от Давид Гофен. Има планове да играе и на Уимбълдън, но трябва да ги отложи с година заради контузия в палеца.

moutet

Още в началото на този сезон Муте печели трета титла в кариерата си на „Чалънджъра“ в Ченай, Индия, и става първият тийнейджър с трофей през кампанията. Никога обаче не е крил, че любимият му турнир е Ролан Гарос, и е повече от мотивиран да се представи достойно пред родна публика.

Подкрепян бурно от трибуните, талантът записа две победи в основната схема в Париж и за пръв път стигна до трети кръг на „мейджър“. По-впечатляващото обаче е, че надигра перфектно представящия се през сезона на клей Гуидо Пея в четири сета. Корентин показа на феновете своя арсенал от удари и с великолепни изпълнения си осигури най-голямата победа в кариерата си до този момент, която го изстреля в първата стотица на ранглистата.

Анализаторите предвещават бляскаво бъдеще за 20-годишния французин, но той сякаш все още се чувства по-сигурен, натискайки клавишите на пианото, отколкото боравейки смело с ракетата.

„Трябва да продължа да подобрявам много аспекти от моята игра, а прогресът в ранглистата ще дойде след това. Ако давам най-доброто от себе си, винаги ще се движа напред.“

Муте работи с треньора Еманюел Планк, който дълго време беше наставник на сънародника му Лука Пуй. Двамата наблягат преди всичко на дисциплината.

„Много е взискателен, а аз се нуждая точно от това“, казва 20-годишният тенисист. „Така че работим много с него и с кондиционния ми треньор. Работим усърдно и редовно. Важно е да си постоянен. Правим това всеки ден.“

„Опитваме се да не се влияем от победи и загуби, а продължаваме да действаме усилено ден за ден, правим нещата така, както трябва“, казва Корентин, който се е насочил към участие на Next Gen ATP Finals в Милано през ноември.

moutet4

Засега Муте върви уверено към финалите на „Следващото поколение“ и заема седмото място в подреждането.

Младият пианист опитва да наложи своето изкуство на корта, но дали ще успее да надделее над опитния си съперник Григор Димитров, който достигна полуфиналите на Уимбълдън през 2014?

Димитър Радев, TennisKafe.com

 


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH