Преди Серина Уилямс имаше и Винъс. Лесно е да забравим този факт днес, тъй като последният седми „мейджър“ триумф на американката бе преди 12 години на Уимбълдън. Сестра ѝ се превърна във феномен отвъд границите на тениса, но Винъс продължава да е в играта, макар и към нейния край – на 17 юни американката навърши 40 години.
В съвременната игра е все по-трудно да станем свидетели на играчи, които продължават кариерата си до тази напреднала възраст. Винъс обаче е един от тях. Тя дори не е говорила сериозно за отказване, защото винаги е трудно да отвориш нова страница, когато си толкова успешен в нещо.
Тази година започна почти трагично за Уилямс на корта, тъй като тя загуби и трите си мача. Паузата заради пандемията Covid-19 обаче ще ѝ позволи и да си почине физически и психически, и да си възвърне формата, с която впечатлява сезони наред.
След феноменална първа година в Тура 15-годишната Кори Гоф откри и сезон 2020 по подобаващ начин. Американската сензация дебютира по мечтан начин в основната схема на Australian Open, побеждавайки със 7-6(5) 6-3 един от големите си идоли в лицето на Винъс Уилямс.
Това бе втори успех за тийнейджърката от две срещи между двете, като първата беляза онзи знаменит двубой в основната схема на турнир от Големия шлем, когато премериха сили на Уимбълдън ’19. Така този сблъсък показа не само безспорния талант на Гоф, но разкри дупката между две далечни поколения.
Малко след това Уилямс претърпя второ поражение, което се оказа повече от болезнено. 19-годишната квалификантка Кая Юван се измъкна от загубата по изключителен начин. В първи кръг от турнира в Акапулко тя спаси седем мачбола и елиминира двукратната шампионка от Abierto Mexicano Telcel с 4-6 7-6(4) 6-2.
Победителката бе изостанала с 4-6 4-5 в мача и когато поражението ѝ изглеждаше сигурно, намери начин да стигне до впечатляващ обрат. За световната №125 победата бе първа от основна схема на WTA турнир през годината, като тя я постигна за два часа и 38 минути.
„Направо не е за вярване. Спомням си какво усещане имах при 4-6 4-5. Много съм благодарна, че победих, Предполагам, имах и известна доза късмет“, каза Юван.
А преди тенисът да бъде поставен на пауза, Винъс не успя да впечатли в Монтерей, където загуби от Анна Каролина Шмьедлова след обрат – 6-4 3-6 2-6.
Нека обаче всичко това не ни кара да забравяме, че бившата №1 е една от най-великите тенисистки на своята ера, която започна още през 1994. Тогава американката беше само на 14 години и влезе в тура с гръм и трясък.
През 2000 г. тя стигна до първата си титла от Големия шлем – на Уимбълдън, когато надделя над Линдзи Дейвънпорт, а година по-късно надви Жустин Енен, за да затвърди статута си на шампион. През тези два сезона Винъс триумфира и в домашния си „мейджър“ – единствените ѝ две титли на US Open.
Макар да загуби един финал на Ролан Гарос и два в Мелбърн, бившата №1 беше истински доминант на „свещената трева“ в Лондон. Всички помнят онзи знаменит финал срещу Дейвънпорт от 2005, превърнал се в една от вечните класики на Уимбълдън.
Преди точно 15 години по-голямата от двете сестри Уилямс беше в подножието на върха, въпреки че пристигна на „свещената трева“ в Лондон разочарована от загубата си на Ролан Гарос от една 15-годишна българка – Сесил Каратанчева. Американката изпадна от топ 10 и страдаше на корта. Хората казваха, че другите ѝ интереси ѝ пречат да се представя на ниво, припомняйки, че достигна първия си „мейджър“ финал едва на 17.
Уилямс обаче неимоверно вдигна нивото на тревната настилка, където вече бе спечелила две титли на Уимбълдън. 2005 сякаш беше нейната година – достигна до финала, след като отстрани действащата шампионка Мария Шарапова в една истинска класика. В решителната битка обаче от другата страна на мрежата беше световната №1 Линдзи Дейвънпорт – една от тенисистките, които удрят топката най-чисто може би в цялата история на играта.
Водачката в ранглистата пое контрол и диктуваше темпото от основната линия. Беше прецизна и агресивна и скоро стигна до шанс да сервира за трофея при 6-4 6-5.
Тогава обаче нещо във Винъс Уилямс се отключи – някаква психическа сила, която откри дълбоко в себе си. Последваха три уинъра от посрещане и 25-годишната американка остана в играта. После взе гейма си на нула, а в тайбрека се наложи със 7-4 и вече психологическото предимство бе на нейна страна.
Когато Дейвънпорт отново намери себе си и проби в третата част, Винъс веднага отговори с рибрейк. При 4-5 и 30-30 обаче Уилямс направи двойна грешка и остана на точка от поражението. Въпреки всичко отново показа класата си и завърши бекхенд по правата, който сякаш обърна всичко в този гейм, сет, мач и турнир. След два часа и 46 минути Винъс вдигна победоносно ръце в един от най-великите финали при дамите на Уимбълдън – 4-6 7-6(4) 9-7.
През 2007 и 2008 последваха още два успеха на американката в любимия ѝ „мейджър“, а към всичките ѝ успехи добавяме цели 14 титли на двойки от Големия шлем.
Уилямс до момента има 49 трофея в знаменитата си кариера и е печелила над 76% от мачовете си – 811 победи срещу 251 загуби. Спечелила е над 41 милиона щатски долара от наградни фондове, с което е една от най-успешните в историята.
Макар и на 40, макар и на 67-о място в ранглистата – американката няма търпение да се завърне на корта.
Въпреки спекулациите, че ще се откаже след Олимпийските игри в Токио през настоящия сезон, бившата №1 не показва признаци да бърза да сложи край на кариерата си и изглежда няма да има проблем да изчака поне още година до отложената Олимпиада.
„Когато сезонът започне, ще бъде готова“, сигурна е Винъс Уилямс.