Обзор на ден №7 от Australian Open: победи за фаворитите и Тенис от Тенеси

Първата седмица на Australian Open приключи и турнирът все още има своите големи изненади. Тенис Сандгрен си осигури мечтан сблъсък с Роджър Федерер, а Онс Жабур продължава да пренаписва историята на тунизийския тенис. В същото време приказката на 15-годишната Коко Гоф в Мелбърн приключи, а основните фаворити постигнаха нови успехи.

Мелбърн е щастливото място на Сандгрен – надигра Фонини и пак е на четвъртфинал

Мелбърн определено е щастливото място на Тенис Сандгрен. Американският тенисист, намиращ се под №100 в ранглистата, за втори път в кариерата си ще играе на четвъртфиналите на Australian Open, след като елиминира Фабио Фонини. В мач, изпълнен с напрежение между двамата, но и с качествен тенис, непоставеният отстрани световния №12 след 7-6(5) 7-5 6-7(2) 6-4.

sandgren

Australian Open по традиция е най-успешният турнир от Големия шлем за световния №100. 28-годишният тенисист достигна до четвъртфиналите в Мелбърн преди две години, когато впечатли с победи над Стан Вавринка и Доминик Тийм. В битка за място на полуфинала тогава отстъпи пред Хьон Чунг в три сета, но това остана най-доброто постижение в „мейджърите“ за Сандгрен, докато не дойде днешният ден.

Дни по-рано Тенис отстрани и първата ракета на италианците Матео Беретини. Днес другият представител на Италия игра на много нисък процент вкаран първи сервис срещу американеца и не успя да повтори петсетовите си успехи срещу Рейли Опелка и Джордан Томпсън.

Сандгрен ще играе срещу Роджър Федерер на четвъртфиналите.

Джокович мина и осминафиналите в Мелбърн без проблем

Djokovic

За Новак Джокович всичко продължава да върви по вода на Australian Open 2020. Носителят на 77 титли в Тура победи Диего Шварцман с 6-3 6-4 6-4 и се класира за 1/4-финалите в Мелбърн за единадесети път, като му предстои 46-и 1/4-финал в турнир от Големия шлем. Ноле има по 11 на US Open и Уимбълдън и 13 на Ролан Гарос.

Седемкратният шампион завърши със 75% спечелени точки на първи начален удар (41/55) и реализира 4/8 брейкбола.

„Диего е страхотен играч и игра много добре първите три кръга. Знаех, че ако му дам време, ще създава много проблеми от дъното на корта. Той е един от най-бързите играчи в Тура, така че трябваше да играя разнообразно – със слайсове и къси. Мисля, че тактиката сработи“, каза победителят.

Следващият му съперник е Милош Раонич, който надигра Марин Чилич с 6-4 6-3 7-5. В общия баланс бившият №1 води с 9-0 победи.

Световната номер 1 Ашли Барти е на четвъртфинал, отново среща Петра Квитова

Barty

Ашли Барти е на втори пореден четвъртфинал в Мелбърн. В последния мач при дамите от седмия ден на надпреварата, световната номер 1 победи Алисън Риск с 6-3 1-6 6-4 и отново ще спори с Петра Квитова в тази фаза на турнира.

Световната №8 надигра Мария Сакари с 6-7(4) 6-3 6-2 в мач на много високо ниво, продължил малко над два часа и 10 минути. Преди двубоя чешката тенисистка нямаше загубен сет и бе отпуснала само 14 гейма в двубоите си в Мелбърн. След като изостана със сет обаче, превключи на следващо ниво и направи 33 уинъра и осем пробива в следващите две части.

Федерер е на четвъртфинал след ново впечатляващо представяне

Federer

Мартон Фучович спечели първия си сет срещу Роджър Федерер, но не успя да направи нищо повече от това. Маестрото вече е на четвъртфинал, след като надигра унгареца с 4-6 6-1 6-2 6-2.

Шесткратният шампион не показа признаци на умора след изтощаващия петсетов сблъсък с Джон Милман миналия кръг и впечатли с 44 уинъра и 84% успеваемост на мрежата при 37 излизания.

В следващия кръг третият в схемата ще се изправи срещу Тенис Сандгрен, който измъкна победата срещу Фабио Фонини след три часа и половина на корта – 7-6(5) 7-5 6-7(2) 6-4.

Онс Жабур е на исторически четвъртфинал

ons_jabeur_2020_1

Онс Жабур продължава да пише своята история. Тунизийката се класира за първи път на четвъртфинал на турнир от Големия шлем, след като успя да победи 27-ата поставена Ван Циан с 7-6(4) 6-1 в третия осминафинал от днешната програма на Australian open.

Жабур и Циан си размениха по един пробив в началото на срещата. Китайката успя да вземе за втори път подаването на съперничката си и да поведе с 4-1. Жабур обаче записа три печеливши гейма и изравни резултата. Равностойната им игра изпрати развръзката в тайбрек, където Жабур се наложи с 7-4 точки.

Във втория сет 25-годишната тунизийка владееше играта на корта, успя да пробие трудно сервиса на Циан два пъти, поведе с 5-0, китайката записа гейм, но Жабур не сгреши и след гейм спечелен на нула, си извоюва победата на Маргарет корт Арена.

София Кенин е на четвъртфинал, Коко Гоф приключи участието си в Мелбърн

Gauff

София Кенин стана втората тенисистка, която се класира за четвъртфиналите на Australian open след като това по-рано днес стори Петра Квитова. 14-ата поставена американка победи сезнацията на турнира Коко Гоф с 6-7(5) 6-3 6-0 за два часа и 10 минути игра на Мелбърн Арена.

„Беше тежък мач, Коко сервираше добре и победата ми означава много за мен и аз съм много щастлива да се класирам за следващия кръг. Играх своята игра, загубих първия сет, но успях да запазя спокойствие и да се върна в мача. Без думи съм, благодаря на всички на трибуните, които ме подкрепяха, благодаря и на моя екип.“ – сподели щастливата четвъртфиналиска след мача.

Следващият и съперник e Онс Жабур, която победи Ван Циан с 7-6(4) 6-1.

София Кенин успя да спечели три титли през миналия сезон, да играе на осминафинал на Ролан Гарос, както и да достигне до два осминафинала от началото на сезона в Бризбън и Аделаида.