Сабаленка отстрани Мертенс и за пръв път е на полуфинал в Мадрид

Mutua Madrid Open, 1/4-финал

Арина Сабаленка – Елизе Мертенс 6-1, 4-0 (отк. Мертенс)

Арина Сабаленка се класира за полуфиналите на турнира в Мадрид, след като елиминира световната №16 Елизе Мертенс. Белорускинята отново се представи на много високо ниво и спечели категорично първия сет, но мачът приключи по-рано от очакваното, тъй като Мертенс се оттегли заради контузия в средата на втората част. Така Сабаленка достигна до третия си полуфинал от началото на годината, както и до своя първи на надпреварата в испанската столица.

В битка за място на финала първата ракета на Беларус ще се изправи срещу Анастасия Павлюченкова, която по-рано днес победи Каролина Мухова.

Сабаленка поведе в резултата, след като в откриващия гейм отрази два поредни брейкпойнта на Мертенс, но белгийката също спечели първото си подаване и възстанови равенството. Белорускинята обаче отново излезе напред в резултата, след което реализира първия пробив в мача и увеличи преднината си на 3-1. Шампионката от турнира в Абу Даби продължи да доминира и до края на сета не даде повече геймове на своята опонентка, надделявайки убедително с 6-1 в първата част.

Мертенс бе получила травма в бедрото вследствие на изтощителния ѝ сблъсък срещу Симона Халеп на 1/8-финалите, като с напредването на мача дискомфортът на белгийката ставаше все по-видим. Вторият сет започна с пробив за Сабаленка, след което белорускинята отново отрази брейкпойнт и удвои преднината си. Петата в схемата продължи да доминира и успя без особени усилия да поведе с 4-0. Четвъртият гейм се оказа последният в мача, тъй като след него Мертенс заяви, че не може да продължи.

Така Сабеленка отпразнува с победа своя 23-ти рожден ден и все още няма загубен сет от началото на турнира.