Барти и Мугуруса се класираха за 1/8-финалите на Yarra Valley Classic

Yarra Valley Classic, втори кръг

Ашли Барти – Ана Богдан 6-3, 6-3

Гарбине Мугуруса – Алисън Ван Уитванк 6-2, 6-0

Световната №1 Ашли Барти се завърна в тура с двусетова победа над 93-тата в ранглистата Ана Богдан във втори кръг на турнира Yarra Valley Classic в Мелбърн. Австралийката изпита известни затруднения в началото на мача, но след това постепенно взе инициативата и записа убедителен успех.

На 1/8-финалите Барти ще се изправи срещу световната №52 Мари Бузкова.

Лидерката в ранглистата имаше голямо предимство при спечелените както на първи (84%:57%), така и на втори сервис точки (58%:26%). Австралийката реализира 43% от точките си за пробив (3 от 7), докато Богдан не успя да оползотвори единствения брейкпойнт, който се откри пред нея.

Мачът започна равностойно, като Богдан на три пъти поведе в резултата, но Барти неизменно успяваше да изравни. При резултат 3-3 австралийката показа класата си и приключи категорично сета, като в следващите три гейма даде само една точка на своята опонентка. Така Барти взе преднина в мача след като се наложи с 6-3 след 34 минути игра.

Световната №1 спечели откриващия гейм във втория сет, но след това пропусна точка за пробив и позволи на Богдан да изравни резултата. Двете си размениха по още един гейм, след което Барти отново влезе в силна серия. Австралийката записа два поредни гейма на нула, след което затвърди пробива като спечели и седмия за 5-2.

Победата на Барти изглеждаше формалност, но в осмия гейм представителката на домакините пропусна два мачбола и Богдан намали на 5-3. В деветия румънката стигна до точка за пробив, която бе спасена от Барти, но след това шампионката на Ролан Гарос за 2019 г. пропусна още един мачпойнт. Няколко минути по-късно пред Барти се откри четвърта възможност за спечелването на мача, като този път първата поставена в схемата не сгреши и оформи крайното 6-3, 6-3 след 1 час и 18 минути на корта.

Друга от звездите на турнира – двукратната шампионка от Големия шлем Гарбине Мугуруса, също започна успешно участието си в надпреварата. Испанката записа разгромна победа над 65-тата в ранглистата Алисън Ван Уитванк, като за целия мач даде само два гейма на белгийката.

В следващия кръг Мугуруса ще се изправи пред по-сериозно изпитание в лицето на световната №39 Анастасия Павлюченкова.

Единственият показател, по който Мугуруса отстъпи на Уитванк, бяха реализираните асове (0-2). Първата ракета на Испания имаше огромно превъзходство при спечелените на първи (79%:46%) и втори сервис точки (69%:38%). Миналогодишната финалистка на Australian Open бе значително по-ефективна и при точките си за пробив. Мугуруса оползотвори 71% от своите възможности (5 от 7), докато Ван Уитванк така и не достигна до брейкпойнт.

Мугуруса първа успя да поведе в резултата, но Ван Уитванк изравни след гейм на нула. Това обаче изобщо не разколеба испанката, която записа първия пробив в мача и поведе уверено с 4-1. Белгийката намали резултата, но Мугуруса бързо си върна контрола върху събитията на корта и спечели следващите два гейма, като по този начин триумфира с 6-2 в първия сет.

Във втората част интрига на практика нямаше. Мугуруса надигра категорично своята опонентка и в шестия гейм стигна до три поредни мачбола. Ван Уитванк спаси първия, но след това испанката реализира втората си възможност и така приключи сблъсъка при 6-2, 6-0 в своя полза след едва 54 минути игра.