Барти и Сабаленка се класираха за 1/4-финалите на Miami Open

Miami Open, 1/8-финал

Ашли Барти – Виктория Азаренка 6-1, 1-6, 6-2

Арина Сабаленка – Маркета Вондрушова 6-1, 6-2

Световната №1 Ашли Барти достигна до 1/4-финалната фаза на Мастърс турнира в Маями след трисетова победа над друга шампионка от Големия шлем – Виктория Азаренка. Австралийката отново показа колебания в играта си, но демонстрира достатъчно високо ниво за да елиминира трикратната победителка в турнира.

Барти бе значително по-ефективна на сервис като записа повече асове (6-2) и направи по-малко двойни грешки (2-5) от втората ракета на Беларус. Шампионката на Ролан Гарос за 2019 г. оползотвори пет от 12-те си възможности за пробив (42%), докато в същото време Азаренка реализира три от десетте си брейкпойнта (30%).

Барти първа поведе в резултата след като отрази брейкпойнт на Азаренка в първия гейм, но белорускинята успя да възстанови равенството. Изненадващо обаче това се оказа последният спечелен от нея гейм в сета. В следващите минути Барти доминираше напълно и на два пъти проби сервиса на Азаренка, а в седмия гейм спаси още две точки за пробив преди да се наложи с 6-1 в първата част.

Противно на развитието на играта Азаренка бе пълна господарка на корта във втория сет. Световната №15 поведе с 2-0 след ранен пробив, след което спаси три поредни точки за пробив и увеличи преднината си на 3-0. Белорускинята спечели още два гейма преди Барти да успее да прекъсне серията ѝ. Това обаче изобщо не разколеба Азаренка и тя отговори с гейм на нула, надделявайки с 6-1.

Барти взе преднина от 2-0 в заключителния сет, но Азаренка върна пробива и възстанови равенството след като в четвъртия гейм отрази два брейкпойнта. След това обаче Барти вдигна значително темпото и спечели три поредни гейма за 5-2, а в осмия ситгна до мачпойнт, който обаче не успя да реализира. Настоящата шампионка в турнира пропусна още една възможност да приключи мача, но продължи да атакува и пред нея се откри трети мачбол, при който тя оформи крайното 6-1, 1-6, 6-2 след малко под два часа игра.

Следващата опонентка на Барти в турнира – Арина Сабаленка, си осигури доста по-бързо и лесно място на 1/4-финалите. Световната №8 изигра най-силния си мач от началото на турнира и даде само три гейма на световната №20 Маркета Вондрушова, дсотигайки до финалната осмица в надпреварата за пръв път в кариерата си.

Сабаленка записа пет аса срещу само един на Вондрушова, докато в същото време белорускинята бе значително по-резултатна както на сервис (37-25), така и на ретур (26-18). Сабаленка се възползва от четири от деветте си възможности за пробив (44%), докато Вондрушова не успя да реализира нито един от трите брейкпойнта, които се откриха пред нея.

Световната №8 пое контрола върху мача от самото начало исравнително лесно успя да реши сета, натрупвайки комфортна преднина от 5-0. От първите пет гейма по-интригуващ бе единствено четвъртият, в който Вондрушова спаси три точки за пробив, но въпреки това не устоя на натиска на опонентката си. Чехкинята все пка успя да открие актива си като спечели шестия гейм, но това бе единственият положителен момент за нея в сета и Сабаленка се наложи безапелационно с 6-1.

Вондрушова поведе във втория сет, но Сабаленка бързо успя да обърне резултата, а в четвъртия гейм отрази три брейкпойнта на своята опонентка преди да увеличи преднината си на 3-1. Чехкинята редуцира пасива си, но първата ракета на Беларус възстанови разликата от два гейма при 4-2, а в седмия осъществи обрат от 0-40 и се доближи само на гейм от победата.

Тя стана факт само няколко минути по-късно след като Сабаленка пропусна първия от двата поредни мачбола, които се откриха пред нея, но при втория си опит не остави шансове на Вондрушова и приключи мача при 6-1, 6-2 в своя полза след 69 минути игра.