Швьонтек продължава напред в Дубай, Свитолина отпадна

Dubai Duty Free Tennis Championships, втори кръг

Ига Швьонтек – Мисаки Дои 6-2, 6-4

Елина Свитолина – Светлана Кузнецова 6-2, 4-6, 1-6

Ига Швьонтек се класира за 1/8-финалите на турнира в Дубай след убедителна победа в два сета над световната №77 Мисаки Дои. Полякинята владееше инициативата през почти целия мач и заслужено спечели, демонстрирайки добрата форма, която показа на турнира в Аделаида в края на миналия месец.

Следващата опонентка на световната №15 ще бъде победителката от мача между Гарбине Мугуруса и Аманда Анисимова, които играят по-късно днес.

Швьонтек записа шест аса срещу само един на Дои, като шампионката на Ролан Гарос превъзхождаше значително своята опонентка и по отношение на спечелените на ретур точки (34-13). Макар да записа повече пробиви Швьонтек има защо да бъде критична към себе си, тъй като реализира само пет от 15-те си брейкпойнта, докато нейната опонентка оползотвори и двата шанса, които се откриха пред нея.

Дои спечели първия гейм, но веднага след това Швьонтек записа първия пробив в мача и поведе с 2-1. Японката успя да възстанови равенството, но това се оказа псоледният позитивен момент за нея в сета. В следващите четири гейма Швьонтек доминираше напълно и даде само три точки на своята опонентка, спечелвайки убедително първата част с 6-2.

Откриващия гейм на втория сет бе най-дългият и драматичен в мача. Дои спаси цели пет брейкпойнта на Швьонтек, но в крайна сметка полякинята успя да се наложи, след което увеличи преднината си на 2-0. Японката успя да намали резултата след като в третия гейм спаси още три точки за пробив, но след това Швьонтек отново пое контрола върху мача и поведе с 5-1.

Сблъсъкът изглеждаше приключил, но Дои върна интригата като в следващите три гейма даде само три точки на своята опонентка и намали резултата на 5-4. Швьонтек обаче реагира на време и прекъсна серията на японката с гейм на нула, като по този начин спечели мача с 6-2, 6-4.

В същото време поставената под №1 в схемата Елина Свитолина напусна турнира още във втори кръг след поражение от Светлана Кузнецова. Украинката спечели първия сет, но след това в играта ѝ настъпи спад, от който опитната ѝ опонентка се възползва.

На 1/8-финалите Кузнецова ще играе срещу Барбора Крейчикова.

Рускинята записа повече асове от своята Свитолина (3-1), като освен това имаше значителен превес по отношение на спечелените на първи сервис точки (42-26). И двете опонентки имаха по седем възможности за пробив, като Кузнецова реализира един повече (4-3).

В първия гейм Свитолина пропусна два брейкпойнта и позволи на Кузнецова да повече, но след това осъществи обрат и направи резултата 3-1 в своя полза. Рускинята намали изоставането си, но впоследствие Свитолина отново спечели три поредни гейма и по този начин триумфира с 6-2 в първия сет.

Украинката проби в началото на втория сет, но Кузнецова обърна резултата и поведе с 2-1. Свитолина обаче изравни, след което опонентките си размениха по още два гейма за 4-4. Кузнецова отново взе водачеството след гейм на нула, а при 30-30 в десетия показа по-здрави нерви от световната №5 и изравни резултата в мача, спечелвайки сета с 6-4.

Двукратанта шампионка от Големия шлем продължи да играе много по-силно и в заключителния сет. Кузнецова успя на два пъти да пробие сервиса на Свитолина и на практика реши мача като поведе с 5-0. Украинката намали резултата след като спаси два мачбола в шестия гейм, но след пропусна две точки за пробив и Кузнецова реализира третата си възможност за спечелването на мача, оформяйки крайното 2-6, 6-4, 6-1 след малко под два часа игра.