Кърстя е шампионка в Истанбул след успех над Мертенс

TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul, финал

Сорана Кърстя – Елизе Мертенс 6-1, 7-6(3)

Сорана Кърстя спечели титлата на WTA 250 турнира в Истанбул, след като надделя над световната №17 Елизе Мертенс в битката за трофея. Това бе нейна втора титла в тура, а от предходния ѝ триумф минаха цели 13 години – през 2008 г. Кърстя, когато тогава бе едва 18-годишна, спечели турнира в Ташкент.

И двете опонентки записаха по един ас, но Кърстя не допусна нито една двойна грешка, докато тези на Мертенс бяха шест. Румънката имаше значително предимство при спечелените точки както на сервис (40-30), така и на ретур (39-27), а реализираните пробиви бяха 5-3 в полза на световната №67.

Водачката на схемата Мертенс бе считана за фаворит, но Кърстя бързо показа, че тези прогнози не означават нищо за нея. Тя спечели убедително откриващия гейм, след което пропусна два поредни брейкпойнта, но въпреки това успя да пробие сервиса на белгийката и да увеличи аванса си на 2-0. Мертенс намали резултата, като също записа пробив, но Кърстя отговори с два поредни гейма на нула и натрупа комфортна преднина от 4-1.

Мертенс поведе с 30-15 в шестия гейм, но не успя да прекъсне серията на Кърстя, която реализира нов пробив. Румънката продължи да играе много по-добре и завърши сета с гейм на нула, надделявайки категорично с 6-1 в първата част.

Кърстя бе на път да удължи силната си серия, но в първия гейм на втория сет пропусна точка за пробив и Мертенс поведе в резултата за пръв път от началото на мача. Румънката възстанови равенството, но след това световната №17 най-после започна да защитава реномето си на фаворитка в двубоя. Белгийката си върна водачеството с гейм на нула, след което записа и пробив. Мертенс продължи да увеличава преднината си, като в петия гейм отрази още един брейкпойнт на Кърстя, преди румънката да успее да прекъсне серията ѝ и да намали изоставането си на 4-2.

След това обаче румънката отново пропусна две поредни точки за пробив и позволи на Мертенс да се доближи само на гейм от спечелването на сета. Въпреки трудната ситуация, в която бе изпаднала, Кърстя нямаше никакво намерение да се предава и отново редуцира пасива си, след което реализира пробив на нула за 5-4. Възходът на световната №67 продължи и тя възстанови равенството, а впоследствие отново проби сервиса на опонентката си и реализира пълен обрат, повеждайки с 6-5.

Осъзнала, че поражението е съвсем близо, Мертенс реши да играе по-рисково и атакуващо. Тактиката на белгийката се отплати и тя върна пробива, като по този начин направи резултата 6-6 и доведе мача до тайбрек. В него първта псотавена успя да поведе с 2-1, но нейната опонентка спечели следващите три разигравания. Белгийката редуцира пасива си до 4-3, но след това Кърстя отново направи серия от три безответни точки и по този начин триумфира с 6-1, 7-6(3) след 1 час и 42 минути игра.