Остапенко отстрани Каролина Плишкова от Ролан Гарос с категорична победа

Roland Garros, втори кръг

Йелена Остапенко – Каролина Плишкова 6-4, 6-2

Йелена Остапенко се класира за третия кръг на Ролан Гарос след категорична победа над една от големите фаворитки Каролина Плишкова. Мачът започна много добре за латвийката, която поведе след гейм на нула, но Плишкова успя да възстанови равенството. Остапенко все пак стигна до пробив, след който поведе с 3-1, но нейната опонентка отново върна жеста и се стигна до ново равенство при 3-3.

Остапенко стигна до нов пробив, който ѝ позволи да поведе с 5-3 и да направи сериозна крачка към спечелването на сета, но Плишкова върна интригата с гейм на нула. В следващия гейм обаче шампионката в турнира за 2017 г. отново бе на висота и се нуждаеше от само една възможност, за да приключи сета при 6-4 в своя полза.

Подобно на първия сет, вторият започна с гейм на нула за Остапенко, която стигна до ранен пробив и поведе с 2-0. Плишкова намали изоставането си, но латвийката възстанови разликата след нов гейм на нула. В петия гейм Остапенко пропусна точка за пробив, като впоследствие Плишкова надделя и намали резултата на 3-2.

От този момент нататък обаче 43-тата в света доминираше категорично, спечелвайки три поредни гейма. Плишкова се бори до последно, като във финалния гейм спаси два мачпойнта на своята опонентка, но при третия си опит Остапенко не сгреши и подпечата успеха си.

В следващата фаза Остапенко може да се изправи срещу друга шампионка от Големия шлем – Слоун Стивънс. Това ще се случи, ако американката спечели днешния си мач срещу Паула Бадоса.