Свитолина спаси два мачбола и детронира Квитова в Щутгарт

Porsche Tennis Grand Prix, 1/4-финал

Елина Свитолина – Петра Квитова 6-7(4), 7-5, 6-2

Елина Свитолина се класира за полуфиналите на WTA 500 турнира в Щутгарт, след като детронира шампионката Петра Квитова в зрелищен трисетов сблъсък. На уркаинката ѝ се наложи да спасява два мачпойнта, но успя да избегне опасността и завърши много силно мача, спечелвайки 11 от последните 13 гейма.

В битка за място на финала Свитолина ще се изправи срещу световната №1 Ашли Барти, която по-рано днес елиминира Каролина Плишкова.

Украинката записа повече асове от своята опонентка (7-5), като освен това бе по-резултатна както на сервис (72-63), така и на ретур (53-48). Световната №5 не бе особено убедителна при възможностите си за пробив, като оползотвори шест от петнадесет (40%), но успеваемостта на Квитова бе далеч по-ниска – чехкинята реализира само три от 16-те си брейкпойнта (19%).

Свитолина стартира по-добре мача и поведе с 2-0 след ранен пробив, но Квитова успя да отговори на предизвикателството на украинката и възстанови равенството, след което двете си размениха по още един гейм за 3-3. Световната №5 отново взе преднина, но Квитова успя да осъществи пълен обрат и да поведе с 5-4. Свитолина обаче също успя да пробие, след което затвърди брейка и отново поведе при 6-5. Но Квитова не ѝ позволи да реализира нов пробив и така се стигна до тайбрек.

Четвъртата в схемата поведе с 2-0, но Квитова реализира три безответни точки и взе водачеството. Свитолина изравни, но втората ракета на Чехия отново влезе в силна серия и стигна до три поредни сетбола при 6-3. Украинката спаси първата, но при втората си възможност Квитова постигна целта си и спечели сета със 7-6(4).

Чехкинята запази добрия си ритъм и поведе във втория сет, след като отрази точка за пробив на Свитолина, но украинката не ѝ позволи да натрупа преднина и възстанови равенството. Квитова обаче отново излезе напред в резултата, а в маратонския четвърти гейм пропусна четири брейкпойнта, но въпреки това успя да пробие и да поведе с 3-1.

Двукратната шампионка на Уимбълдън увеличи преднината си, като спечели и петия гейм, след което имаше шанс почти да убие интригата в сета, но пропиля три възможности за пробив и позволи на Свитолина да намали резултата на 4-2. Квитова обаче спечели следващия гейм, след което достигна до точка за спечелването на мача, която бе отразена от Свитолина и украинката редуцира пасива си на 5-3.

Световната №5 продължи да играе по-добре и проби в деветия гейм, а в десетия спаси още един мачбол и възстанови равенството в сета при 5-5. Свитолина завърши много силно сета, като реализира нов брейк, след което спаси две точки за пробив на Квитова. Така украинката направи изумителна серия от пет поредни спечелени гейма и надделя със 7-5 във втората част.

Квитова спечели откриващия гейм в заключителния сет, но след това ситуацията на корта се промени коренно. Свитолина продължи да играе много динамично и агресивно и отново спечели пет поредни гейма, натрупвайки комфортен аванс от 5-1. Чехкинята бе решена да се бори докрай и поведе с 40-15 в седмия гейм, но нейната опонентка успя да осъществи обрат и да стигне до точка за спечелването на мача.

Този път обаче Свитолина бе тази, която се ядосваше за пропуснатия шанс и Квитова избегна опасността. Малко по-късно пред украинката се откри втори мачбол, но тя пропиля и тази възможност, като изпрати топката далеч в аут. В крайна сметка Квитова спечели гейма и редуцира пасива си до 5-2. Свитолина продължи да играе по-офанзивно и достигна до още един мачпойнт, който също бе отразен от Квитова. Малко след това обаче украинката успя да реализира четвъртия си мачбол и триумфира с 6-7(4), 7-5, 6-2 след 2 часа и 38 минути игра.