Свитолина продължава уверено в Париж, Мугуруса оцеля в трисетова драма

Roland Garros, първи кръг

Елина Свитолина – Варвара Грачева 7-6(2), 6-4

Тамара Зиданшек – Гарбине Мугуруса 5-7, 6-4, 6-8

Елина Свитолина се класира за втория кръг на Ролан Гарос след победа в дав сета над Варвара Грачева. Световната №5, която само преди два дни спечели титлата на турнира в Страсбърг, изпита значителни трудности, но въпреки това успя да заслужи мястото си в следващата фаза.

Срещата запучна ударно за Свитолина, която бе във вихъра си и поведе с 4-0. Сетът изглеждаше решен, но Грачева откри сметката си с гейм на нула, след което осъществи невероятен пробив, довеждайки резултата до 4-4. Украинката на два пъти си върна преднината в геймовете, но Грачева не ѝ позволи да се откъсне в резултата и така се стигна до 6-6 и тайбрек. Той започна равностойно, но при резултат 2-2 Свитолина се развихри и спечели пет поредни точки, като по този начин приключи сета в своя полза.

Вторият сет започна много по-добре за Грачева, която спечели три от първите четири гейма (два от тях на нула), след което съхрани преднината си до 4-2. След това обаче Свитолина доминираше напълно и спечели четири поредни гейма и се класира за втория кръг, където я очаква мексиканката Рената Сарасуа, която елиминира Виктория Томова в квалификациите.

Elina Svitolina

Шампионката на Ролан Гарос за 2016 г. Гарбине Мугуруса също намери място в следващата фаза, макар нейният успех над Тамара Зиданшек да дойде много по-трудно. Първият сет започна кошмарно за испанката, на която ѝ се наложи да наваксва пасив от 0-3. Тя обче показа шампионски дух и направи зрелищен обрат, повеждайки с 5-3. Зиданшек стигна до нов пробив и изравни резултата, но в следващите два гейма Мугуруса отново бе на висота и спечели сета със 7-5.

Вторият сет започна доста равностойно, като двете съпернички на няколко пъти си размениха водачеството, преди да се стигне до 4-3 в полза на Мугуруса. Испанката обаче не успя да се възползва от предимството си, а Зиданшек изигра най-силния си период от началото на мача, като спечели три поредни гейма и доведе мача до трети сет.

Garbine Muguruza

В него Зиданшек отново поведе уверено с 3-0 и вече се виждаше в следващия кръг, но Мугуруса не се предаде и изравни резултата, след което съперничките ис размениха по още два гейма. Зиданшек отново поведе при 6-5, но Мугуруса показа класата си и спечели три поредни гейма, триумфирайки в инфарктния трети сет с 8-6.

Така испанката намери място в следващия кръг, където ще се изправи срещу победителката от мача между Виктория Кузмова и Кристина Плишкова.