Свитолина победи Кербер и отново е на 1/4-финал в Щугарт

Porsche Tennis Grand Prix, 1/8-финал

Елина Свитолина – Анджелик Кербер 7-6(4), 6-3

Елина Свитолина победи трикратната шампионка от Големия шлем Анджелик Кербер и се класира за 1/4-финалите на WTA 500 турнира в Щутгарт. Първият сет бе много оспорван, но във втората част по-добрата физическа форма на украинката се оказа решаваща и тя продължи напред в надпреварата. Така Свитолина отново достигна до 1/4-финал в турнира, след като го направи и при единственото си предходно участие през 2018 г.

Следващата опонентка на световната №5 ще бъде друга „мейджър“ шампионка – Петра Квитова.

Свитолина бе значително по-ефективна на сервис, записвайки повече асове (4-1) и по-малко двойни грешки (2-5) от Кербер. Украинката бе по-резултатна както на сервис (45-42), така и на ретур (32-25) и реализира само един пробив повече от своята опонентка (3-2), но това се оказа напълно достатъчно за успеха ѝ в днешния сблъсък.

Кербер първа поведе в резултата, но Свитолина отговори с гейм на нула, след което записа пробив за 2-1. Германката обаче върна брейка, а впоследствие отново взе преднина при 3-2. Свитолина осъществи нов обрат и направи резултата 4-3 в своя полза, но след това представителката на домакините отново спечели два поредни гейма и поведе с 5-4.

Свитолина възстанови равенството, като спечели десетия гейм и можеше отново да стигне до обрат, но пропусна три точки за пробив и Кербер си върна водачеството. Украинката обаче спечели подаването си и доведе сета до тайбрек. Кербер поведе с 3-1, но нейната опонентка възстанови равенството. Двете си размениха по още една точка, след което Свитолина осъществи решаващ пробив, с който успя да приключи сета при 7-6(4) в своя полза.

Украинката спечели откриващия гейм във втората част, но Кербер не ѝ позволи да натрупа преднина и изравни. Свитолина обаче продължи да поставя опонентката си под напрежение и изигра едни от най-силните си минути в срещата, като поведе убедително с 4-1. Кербер опита да промени развоя на мача, но четвъртата в схемата съхрани разликата от три гейма и триумфира със 7-6(4), 6-3 след малко повече от час и половина игра.