Проследихте на живо: Григор Димитров – Алекс Болт 7-6(1), 6-1, 6-2

Григор Димитров излиза срещу австралиеца Алекс Болт в мач от втория кръг на Australian Open. Българинът започна участието си в Мелбърн с чудесна победа над бившия финалист тук Марин Чилич – 6-4, 6-2, 7-6 в мач, в който началният удар на българина бе на впечатляващо ниво.

В същото време световният №166, който играе с уайлд кард, мина първия етап след успех в четири сета над Норберт Гомбос. Болт се справи добре и през миналата седмица, когато на Murray River Open победи Танаси Кокинакис и Макензи Макдоналд преди да загуби от Стан Вавринка, въпреки че сервираше за спечелване на мача.

Преди година Димитров загуби във втори кръг от Томи Пол и сега ще бъде решен да подобри постижението си на турнира, на който през 2017 година изигра невероятен петсетов полуфинал с Рафаел Надал.

Болт също има добри спомени от домашния си „мейджър“. През 2020-а той водеше с 2-0 сета на бъдещия финалист Доминик Тийм. През 2019-а пък победи Жил Симон във втория кръг.

Мачът е втори от вечерната сесия на „Margaret Court Arena“. Победителят ще срещне в трети кръг Пабло Кареньо-Буста, който победи с 6-3, 7-6(3), 2-6, 6-4 Иржи Весели.

Натиснете ТУК, за да актуализирате статията!

Първи сет:

0-1 Мачът започва на сервис на австралиеца, който взима гейма на 30.

1-1 Успешно начало и за Димитров, който взима подаването си бързо на 15.

1-2 В хода на гейма Григор започна да играе по-успешно на ретур, но при 40-30 Болт завърши с чудесен форхенд по правата.

2-2 След един пресилен бекхенд на Григор се стигна до 30-30, но след това два добре пласирани първи сервиса доведоха до две точки в негова полза.

2-3 Първи по-сложен гейм и за Болт, след като едно сгрешено воле от австралиеца доведе до 30-30. Димитров влезе в следващото разиграване, но пресили форхенда си от удобна позиция, след което Болт бе по-прецизен в още едно дълго разиграване.

3-3 Геймът започна с двойна грешка, но след нея отличните сервиси на Димитров доведоха до четири поредни точки.

3-4 Болт спаси първия брейкбол в мача. До него се стигна след сбъркано воле на мрежата от австралиеца при 30-30. В последващото разиграване Димитров изпрати бекхенда си в мрежата. След това два сполучливи сервиса улесниха Болт.

4-4 И Димитров мина през отразяване на брейкбол. От 30-0 се стигна до 30-30 заради грешки на Димитров, а двойна грешка доведе и до шанса за пробив. Той бе отразен с форхенд по диагонала от трудна позиция. Болт бе близо до нов шанс за пробив, но топката му падна на милиметри от линията, след което геймът завърши в полза на сервиращия.

4-5 Болт отново оцелява след спасени два шанса за пробив. При 30-30 Димитров действа добре с ретура в краката, съперникът реши да излиза на мрежата, но българинът нямаше проблеми да атакува празните пространства. Последва дълго разиграване, в което Григор имаше всички шансове за успех, но слайс бекхендът му се озова на мрежата. До втория брейкбол се стигна след нов солиден ретур. И той бе неутрализиран и при втория си геймбол Болт се доближи до успеха в сета.

5-5 След форхенд уинър по правата Болт стигна до 15-30. Последва бърза грешка на австралиеца, а след два добри първи сервиса Димитров изравни.

5-6 Умбер си гарантира минимум тайбрек след първия си сервис гейм на 0 в мача.

6-6 И Димитров отговаря с гейм на 0, за да вкара сета в тайбрек.

7-6(1) – Сет за Григор Димитров, който изигра един близък до съвършения тайбрек. Първият минипробив дойде при 3-1 точки след третата непредизвикана грешка на съперника в него. След великолепна защита с форхенд от трудна позиция дойде и грешка при волето за Болт, след което с успешен завършек на мрежата Григор си осигури преднина от 5-1 при смяната на полетата.

След четвъртия ас в сета дойдоха и пет последователни сетбола. Още при първия Болт сгреши и така дългият 50 минути сет отиде на сметката на бившия №3 в света.

Втори сет:

1-0 Добро начало на втория сет със солиден сервис гейм на 15 за българина.

2-0 Първият пробив в мача е в полза на Димитров. При 15-15 Болт направи двойна грешка, а след дълбок ретур Димитров стигна до две последователни точки за пробив. Още при първата Болт пресили форхенда си.

3-0 Първият сервис работи и пробивът е затвърден.

4-0 Втори пробив в полза на Димитров. Българинът стигна до 0-40 със серия от много успешни ретури. Болт отрази два брейкбола, но при третия не успя да отиграе волето на ниската топка.

5-0 И вторият пробив е затвърден след прекрасен сервис гейм, завършил с форхенд уинър с топка покрай мрежата.

5-1 Болт се записва в резултата на сета и така Димитров ще сервира за успех във втората част.

6-1 Сет за Димитров. В последните минути Григор играе страхотен тенис и слага край на втората част след поредния си ас и след само 25 минути игра.

Трети сет:

1-0 Третият сет започва с пробив на Димитров, който идва на 0. В момента Болт просто няма решение на ребуса, наречен Григор Димитров. Австралиецът прави грешка след грешка като в същото време световният №21 е перфектен в отиграванията си.

2-0 За около 60 секунди Григор успя да затвърди пробива си с гейм на 0, в който направи няколко много красиви изпълнения.

3-0 Втори пробив за Димитров, който продължава да надиграва по всички показатели австралиеца. След поредна грешка от воле за Болт се стигна до 30-40, последва хубав ретур със сечен бекхенд и грешка на съперника.

4-0 Първи по-слаб гейм за Димитров от доста време. При 15-40 българинът отрази два брейкбола, но с форхенд уинър Болт стигна до трети. И той обаче не доведе до успех и малко след това резултатът стана 4-0.

4-1 Първи гейм за Болт в сета. И той не дойде лесно, тъй като с двойна грешка се стигна до 40-40, но австралиецът взе следващите две разигравания.

5-1 Димитров сервира с нови топки, което допълнително помогна на добрите му начални удари да осигурят гейм и съответно приближаване на един от победата.

5-2 Болт играе освободено и след няколко хубави уинъра ще накара Димитров да сервира за спечелване на мача.

6-2 Победа за Димитров. Геймът започна с две точки за Болт, но българинът нямаше намерение да остава и минута повече на корта. Точно в полунощ местно време той реализира последната точка и си осигури място в третия кръг на турнира.