Вавринка пропусна 3 мачбола за пълен обрат и напусна АО

Australian Open, втори кръг

Стан Вавринка – Мартон Фучович 5-7, 1-6, 6-4, 6-2, 6-7(9)

Един от едва тримата бивши шампиони на Australian Open, които са в схемата тази година, отпадна още във втори кръг. Това е Стан Вавринка, който допусна болезнена загуба в пет сета от Мартон Фучович.

Трикратният шампион от Големия шлем имаше три мачбола в шампионския тайбрек на петия сет, след като преди това постигна обрат от 0-2 сета. В решителния момент обаче 35-годишният швейцарец направи няколко грешки и в крайна сметка унгарецът стигна до победата след 3 часа и 59 минути на корта.

Така унгарецът за трети път в кариерата си стигна до трети кръг на турнира в Мелбърн, където в следващия етап ще срещне Милош Раонич, победил в 4 сета Корентен Муте.

Мачът на John Cain Arena между 17-ия в схемата и непоставения Фучович предложи страхотен тенис и заслужено си спечели званието мач на деня поне що се отнася до дневната сесия на „Мелбърн Парк“.

В него и двамата демонстрираха страхотно ниво в различни етапи от мача, а в решителния пети сет и двамата бяха на високо ниво, за да направят завършекът на срещата изключително драматичен.

Фучович бе човекът, който в хода на мача успяваше повече да затрудни сервиса на съперника, но реализира само 6 от 17-те си шанса за пробив. Вавринка пък бе доста по-ефективен с 5 брейка от 6 възможности. Швейцарецът бе по-агресивният от двамата, което му позволи да реализира 49 уинъра спрямо 34 на унгареца. Бившият №3 в света обаче регистрира и 73 непредизвикани грешки при 46 на съперника си.

Фучович определено започна мача по-добре с предимство в разиграванията от основната линия. Това доведе до пробив за 2-1, който бе затвърден след отразен шанс за рибрейк. Все пак единственият слаб сервис гейм на унгареца в сета доведе до изравняване за 4-4 преди световния №55 да реализира нов решителен пробив за 6-5.

Във втория сет предимството на непоставения бе още по-осезаемо. Играта на Вавринка изобщо не спореше, той правеше огромен брой грешки и всичко това доведе до три пробива в подаването му и спечелен само за 35 минути сет.

Вавринка бе прекарал COVID-19 по Коледа и с оглед на първите два сета евентуален обрат изглеждаше малко вероятен. Само че швейцарецът демонстрира нагледно колко по-различни са мачовете във формат 3 от 5 сета.

В третата част Стан бе преобразен и изведнъж започна да доминира в разиграванията, завършвайки много от тях с перфектни бекхенди по правата и диагонала като в същото време използва успешно началния си удар.

Още в откриващия гейм той достигна до пробив, който запази преднината му до края на сета. Проблемният гейм дойде при 4-3, когато трябваше да отразява три последователни брейкбола при 0-40. След като го направи успя при следващия си сервис гейм да реализира третия сетбол.

Сценарият от първите два сета до голяма степен се повтори, но с обратен знак, след като в четвъртия сет предимството на Вавринка бе още по-голямо. Набързо той стигна до аванс от 4-0 и после нямаше проблеми да спечели частта с 6-2.

Така Вавринка бе на един сет от седмия си пълен обрат от 0-2 в своята кариера. Големият въпрос бе, дали Фучович може да намери отново сили да бъде конкурентен на фаворите при положение, че вече бе играл 5 сета в първи кръг срещу Марк Полманс. Отговорът бе твърдо да и най-сетне видяхме в един и същ момент двамата да играят на високо ниво.

Всичко това доведе до много интересни геймове, които бяха спечелени от сервиращите. Фучович обаче използва първите възможности в сета и проби за 5-3, което му позволи да сервира за спечелване на мача. В този момент унгарецът не издържа на напрежението, направи няколко непредизвикани грешки и така се стигна до рибрейк, а след три гейма на 0 за сервиращите стигнахме и до първия дълъг тайбрек до 10 точки в петия сет в турнира при мъжете до момента.

Той започна прекрасно за Вавринка, който поведе с 6-1 точки и вече се виждаше победител. Само че форматът до 10 точки изигра своята роля. При 9-6 швейцарецът имаше три последователни мачбола, включително един на свой сервис. И трите обаче бяха заличени като в два от случаите световният №18 направи непредизвикани грешки от форхенд.

Стан загуби и втората точка на начален удар, с което първият мачбол на Фучович дойде на негов сервис и унгарецът не сбърка, стигайки до една от големите победи в кариерата си.

“Съмненията ме провалиха във важни моменти. Играех много добре, борех се срещу труден и неудобен съперник като него и можех да спечеля, въпреки че не играех на най-високо ниво днес. Но когато  можех да затворя мача, се появиха съмненията и това оказа влияние“, коментира след срещата Вавринка.

В друг от интересните мачове за деня Денис Шаповалов победи категорично с 6-1, 6-3, 6-2 Бърнард Томич и така си осигури двубой в трети кръг с добрия си приятел Феликс Оже-Алиасим, който пък надделя с 6-4, 6-1, 6-2 над друг австралиец в лицето на Джеймс Дъкуърт.