Адриан Андреев е в основната схема в Анталия след нова двусетова победа

Antalya Open, втори квалификационен кръг

Адриан Андреев – Андреа Вавасори 6-4, 7-6(5)

Адриан Андреев постигна един от най-големите успехи в своята кариера до момента като се класира за основната схема на турнира от категория ATP 250 в Анталия. Софиянецът записа двусетова победа над 315-ия в света Андреа Вавасори и по този начин преодоля квалификациите на турнира в южната ни съседка.

С днешната победа Андреев спечели още 6 точки за световната ранглиста и ще събере актив от 64 точки при следващото обновяване на класацията. Така 19-годишният софиянец ще изпревари Александър Лазаров и ще стане трета ракета на България.

Най-сериозното предимство на Андреев бяха спечелените на втори сервис точки, където той регистрира 52% успеваемост, докато статистиката на Вавасори показваше 40%. Двамата опоненти имаха напълно еднакъв процент на вкаран първи сервис – 73%, както и почти идентични показатели при спечелените точки (62%:61% в полза на Вавасори). Андреев имаше леко преимущество по отношение на реализираните точки за пробив, като статистиката по този показател сочеше 4-3 в полза на българина.

Мачът започна по чудесен начин за Андреев, който спечели първия гейм на нула, пробивайки сервиса на опонента си, след което успя да удвои своята преднина. Вавасори обаче прекъсна добрата серия на българина като спечели третия гейм на нула и намали резултата на 2-1.

В четвъртия гейм Андреев поведе с 40-30, но не успя да се възползва от възможността да възстанови разликата от два гейма в своя полза. Вавасори на три пъти стигна до точка за пробив, като първите две бяха спасени от Андреев, но при третия си опит италианецът успя да стигне до равенство в сета.

Родният тенисист поведе с 40-0 в петия гейм и изглеждаше, че ще успее да прекъсне добрата серия на опонента си. Андреев обаче пропусна и трите точки за пробив и неговият опонент осъществи пълен обрат, повеждайки с 3-2.

Андреев най-после успя да спре устрема на италианеца и изравни за 3-3 след като демонстрира значително по-добра игра в шестия гейм. Доброто представяне на българина продължи и той спечели убедително и седмия гейм, като по този начин стигна до много важен пробив и си върна преднината в сета при 4-3. Веднага след това обаче Вавасори проби сервиса на родния тенисист и равенството отново бе възстановено.

В деветия гейм реализирането на точки за пробив отново бе сериозен проблем за Андреев. Българинът пропусна цели четири брейкпойнта, но това не го разколеба и в крайна сметка упорството му бе възнаградено и той се доближи само на гейм от спечелването на сета. Андреев на два пъти допусна изравняване след като поведе в десетия гейм, но при 30-30 показа много здрави нерви и спечели следващите две точки, като по този начин българинът надделя с 6-4 в първия сет.

Противно на развитието на мача вторият сет започна много по-силно за Вавасори. Италианецът показа много агресивна игра, с която изненада неприятно Андреев и това му позволи да стигне до ранен пробив, натрупвайки комфортна преднина от 3-0.

Тежката ситуация обаче не отчая Андреев и той спечели четвъртия гейм, след което върна интригата в сета като реализира пробив за 3-2. Силното представяне на софиянеца продължи и той възстанови равенството като спечели и шестия гейм. Веднага след това обаче Вавасори отново излезе напред в резултата след гейм на нула и така двамата опоненти се оттеглиха за кратка почивка при резултат 4-3 в полза на италианеца.

Андреев изравни резултата в сета като спечели следващия гейм на нула, а в деветия поведе с 30-15. Родният тенисист обаче не успя да се възползва от добрата възможност и Вавасори осъществи обрат за 5-4.

Италианецът опита да приключи сета възможно най-бързо, но неговата припряност му изигра лоша шега и Андреев успя да изравни за 5-5. Веднага след това обаче Вавасори отново излезе напред в резултата след много силен за него единадесети гейм. Италианецът поведе с 30-0 в дванадесетия, но след това Андреев внезапно вдигна темпото и осъществи обрат, с който направи резултата 6-6 и доведе сета до тайбрек.

Той започна много добре за Андреев, който поведе с 2-0 след ранен пробив. Резултатът за кратко вървеше точка за точка, след което българинът отново проби за 5-2. Вавасори обаче също осъществи пробив и върна интригата, като намали резултата на 5-4.

Андреев спечели следващата точка и по този начин стигна до мачпойнт, който обаче не успя да реализира. При втората си възможност обаче младият българин показа много здрави нерви и триумфира в сблъсъка след почти 2 часа игра.