Димитър Кузманов спаси два мачбола и се класира за основната схема в Анталия

Antalya Open, втори квалификационен кръг

Димитър Кузманов – Андреа Пелегрино 4-6, 7-6(11), 7-5

Димитър Кузманов се класира за основната схема на турнира от категория ATP 250 в Анталия след победа над 278-мия в света Андреа Пелегрино във втория кръг от квалификациите. Българинът не бе далеч от поражение, но показа характер и успя да излезе от трудната ситуация. Това бе четвърти мач между Кузманов и Пелегрино, като втората ни ракета все още няма загуба от италианеца.

Кузманов имаше преимущество при спечелените точки както на първи (53%:51%), така и на втори сервис (55%:45%). В хода на мача и двамата опоненти реализираха по 9 точки за пробив, а българинът направи по-малко двойни грешки (2-3), макар и в същото време броят на асовете му да бе по-нисък (4-7).

Мачът започна по-добре за втората ни ракета, който пръв успя да вземе преднина в геймовете. Пелегрино обаче изравни, след което реализира първия пробив в срещата и поведе с 2-1.

Четвъртият гейм бе много равностоен и оспорван, като пред Кузманов се откриха три точки за пробив, но българинът не успя да реализира нито една от тях и в крайна сметка неговият опонент увеличи преднината си на 3-1.

Силната серия на италианеца продължи и той отново проби сервиса на Кузманов, след което спечели и шестия гейм. Въпреки тежката ситуация, в която бе изпаднал, българинът продължи да се бори и намали резултата на 5-2. В осмия гейм втората ни ракета осъществи обра от 15-30 и стигна до точка за пробив, която обаче не успя да реализира. Малко след това Кузманов спаси сетбол на Пелегрино и стигна до нова възможност за спечелването на гейма, която този път бе оползотворена и резултатът стана 5-3.

Силното представяне на Кузманов продължи и родният тенисист спечели следващия гейм на нула, като по този начин върна интригата в сета, който изглеждаше безвъзвратно загубен. Българинът имаше много добра възможност да възстанови равенството, като в десетия гейм стигна до две точки за пробив. За съжаление обаче Кузманов не успя да реализира нито една от тях и Пелегрино спечели сета още при първата си възможност.

Италианецът продължи да доминира в мача и стигна до ранен пробив във втория сет, след който поведе с 2-0. В следващите два гейма обаче Кузманов заигра много по-добре и даде само една точка на своя опонент, връщайки пробива за 2-2. В петия гейм обаче той бе изправен пред две поредни точки за пробив. Българинът спаси първата, но при втората Пелегрино постигна целта си и поведе с 3-2.

В шестия гейм Кузманов допусна изравняване от 30-0, но след това беше безгрешен и успя отново да изравни резултата в сета, пробивайки сервиса на италианеца. Втората ни ракета имаше чудесен шанс да осъществи обрат след като поведе с 40-15 в седмия гейм, но не успя да се възползва от възможността и Пелегрино направи резултата 4-3 в своя полза.

В осмия гейм Кузманов допусна изравняване от 30-0, но след това отново заигра на висота и не даде повече точки на опонента си, като по този начин възстанови равенството в сета. Веднага след това обаче Пелегрино отново взе инициативата и стигна до две поредни точки за пробив. Кузманов спаси първата, но италианецът оползотвори следващата си възможност и поведе с 5-4.

В следващия гейм ситуацията се повтори, но при разменени роли. Кузманов пропусна първия от двата брейкпойнта, които се откриха пред него, но не допусна грешка при втория си шанс и отново изравни резултата в сета.

Двамата си размениха по още един гейм и така се стигна до тайбрек. Той започна много по-добре за Пелегрино, който поведе с 4-1. След това обаче Кузманов успя на два пъти да пробие и по този начин резултатът достигна до 5-5. Италианецът спечели следващата точка и стигна до мачпойнт, който обаче бе спасен от родния тенисист.

Българинът стигна до сетбол при 7-6 и 8-7, но не успя да реализира нито една от двете възможности. При 9-8 Кузманов за трети път пропусна шанса да приключи сета, като Пелегрино осъществи обрат и стигна до нова точка за спечелването на мача. Кузманов обаче отново избегна опасността и изравни за 10-10.

Българинът пропусна още една точка за спечелването на сета, но след това отново успя да пробие сервиса на опонента си и стигна до пети сетпойнт при 12-11. Този път Кузманов бе достатъчно прецизен и спечели важното разиграване, като по този начин триумфира във втория сет.

Заключителната част започна по-добре за Пелегрино, който поведе с 2-0 след ранен пробив. В третия гейм Кузманов имаше възможност да пробие сервиса на опонента си след като навакса пасив от 0-30, но не успя да реализира брейкпойнта. Българинът пропусна още един шанс за спечелването на гейма, но при третия си опит успя да се наложи над своя опонент и да намали резултата на 2-1.

Кузманов изравни резултата в сета след много силен четвърти гейм, но Пелегрино прекъсна добрата серия на втората ни ракета и отново излезе напред в резултата при 3-2. Българинът не позволи на опонента си да натрупа преднина и възстанови равенството, но италианецът отново поведе след като спечели седмия гейм.

Това обаче не обезкуражи Кузманов и българинът изигра едни от най-силните си минути в мача. Втората ни ракета спечели два поредни гейма на нула и по този начин се доближи до победата, повеждайки с 5-4.

Италианецът успя да изравни, но това бе последният позитивен момент за него в мача. В следващите два гейма Кузманов даде само една точка на своя опонент и така оформи крайното 4-6, 7-6, 7-5 в своя полза след три часа и половина игра.