Ролан Гарос – американска следа, затвор за евреи и модерен комплекс

Ролан Гарос - американска следа, затвор за евреи и модерен комплекс

През тази пролет около кортовете на Ролан Гарос ще бъде пусто. Организаторите за по-малко от денонощие генерираха върху себе си огромно количество критики. Това стана факт, след като обявиха, че турнирът ще се проведе от 20 септември до 4 октомври тази година.

Комюникето на Френската тенис федерация внесе огромен смут в ATP и WTA, след като се оказа, че изобщо не е било съгласувано. В крайан сметка обаче именно този инат през годините е превърнал Ролан Гарос в това, което е. А  на границата на Булонския лес има толкова много история, че Откритото първенство на Франция може да си позволи понякога да действа „въпреки правилата“.

Roland Garros

Причината за построяването на тенис комплекса в покрайнините на френската столица се корени обаче в Америка. През 1927 френският национален отбор по тенис заминава за Филаделфия, където се провежда турнирът за Купа „Дейвис“. Французите пристигат в крайморския град с големи надежди, тъй като в техните редици блестят „Четиримата мускетари“ – Рене Лакост, Анри Коше, Жан Боротра и Жак Бруньон. По това време Франция вече е сериозен фактор в световния тенис благодарение на успехите на „мускетарите“, както и на тези на Сюзан Ланглен малко по-рано. В крайна сметка трофеят е спечелен, което според регламента на турнира означава, че следващото издание на надпреварата ще се проведе във Франция.

Френската федерация е твърдо решена да посрещне подобаващо световния тенис елит и е взето решение да бъде построен чисто нов комплекс. За съоръжението са отделени 3 хектара в района на „Стад дьо Франс“, като собствениците на имота поставят само едно условие – новият комплекс да бъде кръстен на героя от Първата световна война Ролан Гарос. Години по-късно именно собствениците на земята наоколо ще създадат най-големите проблеми на организаторите.

roland garros history

Ролан Гарос е готов точно навреме за турнира, на който, както се оказва, ще се превърне в дългогодишен домакин, тъй като Франция неизменно печели Купа „Дейвис“ в периода 1928-1932, а през 1933 „петлите“ отново достигат до финала, където обаче губят от Великобритания.

Началото на Втората световна война променя напълно живота на хората, като спортът не прави изключение. За разлика от Първата световна война, Откритото първенство на Франция продължава да се провежда, но френската тенис федерация до ден днешен не признава резултатите от тези турнири за официални. Непосредствено преди това обаче комплексът има много по-мрачна цел. В първите месеци на войната той е използван от властите като затвор, в който са били изпращани множество евреи и имигранти, както и хора, заподозрени във връзки с комунистическата съпротива.

Един от задържаните е популярният журналист Артур Костлер. Той си спомня, че по време на неговия престой в комплекса около „Филип Шатрие“ все още е имало афиши за мача между Анри Коше и Жан Боротра – последният, игран на Ролан Гарос преди началото на войната.

roland garros history

Самият корт „Филип Шатрие“ е построен през 1928 г. при изграждането на комплекса. Той се нарича просто Централен корт до 2001, когато получава името на дългогодишния президент на френската федерация, благодарение на чиито неуморни усилия тенисът отново получава статут на олимпийски спорт през 1988 г.

Плуване срещу течението е леко определение за това, което францзите правят през годините, за да бъдат в елита. Започват от нищото, изживяват най-черните дни в историята, а накрая печелят и съвременната битка – тази срещу бюрокрацията.

Roland Garros

Голямата борба за реновирането на тенис комплекса в Париж, на територията на който се провежда Ролан Гарос, е от много години. Турнирът се провежда на границата на Булонския лес от 1928 г. Освен че е най-малък, Ролан Гарос е и най-тесен. Играчите, феновете и медиите от години се оплакват от липсата на място и претъпканите съоръжения. Още преди повече от седем години имаше планове основният корт „Филип Шатрие“ да бъде ремонтиран, за да има и повече място за всички, и подвижен покрив.

През 2016-а Върховната административна юрисдикция на Франция даде зелена светлина за проекта, който беше спрян преди това от съдебно решение. Защитници на околната среда бяха изразили възражението, че построяването на нов корт с капацитет 5,000 седящи места в популярната ботаническа градина „Отьой“ ще бъде пагубно за природата и именно това наложи 5-месечното замразяване на проекта. В крайна сметка Френската тенис федерация  надделя в битката и започна работата по разширяване на комплекса. А от основно значение бе определянето на ботаническите градини като „технически“, а не „исторически“.

roland garros

В крайна сметка французите спечелиха и тази битка и от тази година „Филип Шатрие“ вече си има и покрив. Той е съставен от 11 панела, всеки от които тежи около 330 тона и наподобява самолетно крило в чест на патрона на турнира – Ролан Гарос.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH