Випуск 2019: топ тенисистите, които сложиха край на кариерите си през сезона

Випуск 2019: топ тенисистите, които сложиха край на кариерите си през сезона

Всеки сезон носи със себе си позитиви и негативи. Появяват се нови лица на голямата сцена, но същевременно ни се налага да свикнем с мисълта, че повече никога няма да видим в официален мач някои от нашите любимци.

Сезон 2019 не бе по-различен. Докато младежите правят все по-голяма заявка за значими успехи, някои от тенисистите, които през годините започнахме да приемаме за даденост, поеха по нов път. Някои заради контузии, други заради неизбежно нарастващата си възраст.

Тази година Тура напуснаха седем бивши представителя на топ 10 при мъжете и жените. Ето и кои състезатели попадат във випуск 2019:

Давид Ферер

Ferrer

Най-висок ранкинг: №3
Брой титли: 27 на сингъл, 2 на двойки

Да изкараш 17 седмици в топ 3 по време на властването на Голямата четворка си е постижение, с което всеки тенисист би се гордял. Кой знае колко титли от Ролан Гарос щеше да има сърцатият испанец, ако приятелят му Рафаел Надал не бе в същата ера като него.

Феру несъмнено ще остане един от най-добрите тенисисти, които така и не са се докосвали до титла от Шлема. За сметка на това игра финал в Париж, по два полуфинална в Мелбърн и Ню Йорк и два четвъртфинала на Уимбълдън.

Давид се оттегли с цели 29 трофея на сметката си, като към тях можем да добавим и три титли от Купа „Дейвис“. В 19-те години, в които бе част от Тура, 37-годишният Ферер се превърна в легенда на спорта.

Тенис приказката му приключи в Мадрид – турнир, с който бившият №3 има дълга история. Може би най-ярко е участието му през 2009 г., когато показва феноменален тенис през цялата седмица и елиминира Анди Мъри, преди да бъде спрян от Федерер на полуфиналите. Класирането му за финалната четворка обаче означава, че ще завърши сезона с повече победи на клей от Надал. Да, Матадора впоследствие стига до титлата от Ролан Гарос, но дори и непобеден на любимата си настилка през годината, Рафа отстъпва на сънародника си с 22 на 27 победи.

Какво предстои: 

През 2018 г. Ферер стана баща за пръв път, когато съпругата му Марта роди сина им Лео. Макар да отделя повече време на семейството си, Давид просто няма как да остане извън тениса за дълго време.

Феру ще бъде турнирен директор на ATP 500 надпреварата в Барселона, като заменя на поста Алберт Коста, който работи в продължение на 11 години.

Томаш Бердих

Най-висок ранкинг: №4
Брой титли: 13 на сингъл, 2 на двойки

Berdych]

Последните месеци не бях никак леки за Томаш Бердих и след множество опити да се завърне пълноценно на корта, чехът реши да сложи точка.

Несъмнено върховата точка в кариерата на бившият №4 е финалът от Уимбълдън ’10, където отстъпи в последователни сетове на Рафаел Надал. Преди поражението от Матадора Томаш бе отстранил Роджър Федерер и Новак Джокович, което направи турнира още по-специален за него.

Този финал бе загубен, но 13 други – спечелени. 196-сантиметровият чех триумфира на Мастърса в Париж през 2005 г., а в колекцията му от трофеи могат да се намерят и три от надпреварата в Стокхолм.

На най-голямата сцена той стига до още шест полуфинала – по два на Уимбълдън и Australian Open и по един на US Open и Ролан Гарос. Може би само липсата на по-устойчива психика му попречи да постигне още повече в Тура. От форхенд той спокойно можеше да играе както с много топспин, така и плоско, търсейки уинъри, а бекхендът му бе повече от стабилен. Едно от основните му оръжия, разбира се, бе началният удар, имайки предвид високия му ръст.

Дори и без титла от Големия шлем на сметката си обаче Бердих остава едно от големите имена в Тура за последните години, като със своите 640 победи  от активните играчи отстъпваше само на Голямата четворка в лицето на Мъри, Джокович, Надал и Федерер.

34-годишният тенисист игра последно на US Open, където загуби в първи кръг и сподели, че изглежда много нереалистично да продължи по същия начин и през следващата година.

Какво предстои: 

На официалното обявяване на новината за отказването си по време на Nitto ATP Finals в Лондон Бердих сподели, че все още няма конкретни планов за бъдещето си:

„Планът всъщност е да нямам никакви планове, понеже последните 15-20 години бяха луди и изискващи. Искам просто да си поема спокойно въздух след всички тези години.“

Луцие Шафаржова

Най-висок ранкинг: №1 на двойки, №5 на сингъл
Брой титли: 15 на двойки, 7 на сингъл

Dominika Cibulkova, Lucie Safarova, Roland Garros 2019, Double Dames, 1erTour, Photo : Cedric Lecocq / FFT

За жалост травмите отнеха и още едно голямо име от тениса. Здравословните проблеми принудиха Луцие Шафаржова да прекрати кариерата си на 31 години.

Очакваше се това да се случи след Australian Open, но двукратната шампионка на двойки от Ролан Гарос избра да сложи край на кариерата си на клея в Париж. Френската столица е специална за чехкинята, която освен това игра знаменит финал на сингъл през 2015 година срещу Серина Уилямс.

Сред трофеите ѝ на двойки личат още два от Australian Open, един от US Open и един от финалите на WTA, като всички те са спечелени с любимата ѝ партньорка Бетани Матек-Сандс.

Какво предстои: 

Шафаржова признава, че тенисът ще ѝ липсва и ще опита да остане свързана с него по някакъв начин. В същото време обаче призна, че най-после ще може да покара ски, „което не съм правила от 15 години, за да не се контузя“.

Два месеца след отказването си, Луси отново се завърна след новините, споделяйки в Twitter, че с Томас Плеканец очакват първото си дете.

Янко Типсаревич

Най-висок ранкинг: №8
Брой титли: 4 на сингъл, 1 на двойки

Janko Tipsarevic

Кариерата на Янко Типсаревич приключи по показателен начин – сърбинът както обичайно не се предаде до последно и спаси 9 мачбола, преди да отстъпи на Юичи Сугита с 2-6 6-4 6-7(4) на четвъртфиналите в Стокхолм.

Младежкият шампион от Australian Open ’01 спечели 4 ATP трофея на сингъл, но един негов успех се извисява над всички останали. През 2009 г. бившият №8 бе част от единственият отбор на Сърбия, печелил Купа „Дейвис“.

По време на финала отстъпва на Гаел Монфис, но има ключова роля за класирането на състава за последния сблъсък. Типсаревич поема основната тежест по време на полуфинала срещу Чехия, преодолявайки Томаш Бердих и Радек Щепанек на сингъл.

На турнирите от Големия шлем стига до два четвъртфинала на US Open.

Трябва да се отбележи, че Янко бе тормозен от контузии през цялата си кариера, като трябваше да се подложи на цели седем операции.

Какво предстои: 

През август тази година сърбинът разкри, че възнамерява да остане в света на тениса, най-вероятно като треньор.

Отвъд корта Типсаревич създаде семейство с Биляна Шешевич през 2010 г., а четири по-късно се роди и дъщеря им Емили.

Маркос Багдатис

Най-висок ранкинг: №8
Брой титли: 4 на сингъл, 1 на двойки

tsitsipas-recalls-when-baghdatis-lost-aus-open-final-to-roger-federer

Вечно усмихнатият кипърец оставя зад себе си впечатляваща кариера.

Винаги ще бъде помнен с достигането си до финала на Australian Open 2006, когато губи от Роджър Федерер, но спектакълът е един от редките, в които в мач на Маестрото повечето фенове не са за него заради многото кипърски привърженици по трибуните. Същата година Багдатис стига и 1/2-финал на Уимбълдън, в който губи от Рафаел Надал.

Той завършва 12 поредни сезона в топ 100 на ранглистата. Балансът му е 348-273 и има четири титли от 14 изиграни финала.

Какво предстои: 

Когато обяви новината за отказването си, Маркос сподели, че иска да продължи да се състезава, но тялото не му позволява:

„Освен това имам прекрасна жена, две дъщери, а скоро и трето дете, така че няма как да не съм развълнуван да прекарвам повече време с тях. И дори да съм тъжен да кажа довиждане на спорта като професионален тенисист, нямам търпение да отворя новата страница в живота си.  Ще продължа да се занимавам с тениса, така че ще ме виждате по турнири.“

Речено – сторено. Думите, че ще продължи да се занимава с тенис бързо се превърнаха в реалност и Багдатис вече е част от щаба на Елина Свитолина.

Доминика Цибулкова

Най-висок ранкинг: №4
Брой титли: 4 на сингъл, 1 на двойки

Cibulkova

Само две години, след като стигна до своя рекорден ранкинг, 30-годишната Доминика Цибулкова реши да сложи край на своето тенис приключение. В кариерата ѝ се отличават 21 финала и осем трофея.

През 2014 г. Доминика изигра невероятен турнир в Мелбърн и се класира на финала на Australian Open, който загуби от Ли На. През 2009 г. игра във финалната четворка на Ролан Гарос, на Уимбълдън записа три четвъртфинала, а в Ню Йорк най-доброто ѝ постижение бе финалната осмица през 2010 г.

Най-големият успех на Цибулкова обаче може да се определи турнирът WTA Finals в Сингапур преди три години. Тогава словачката надигра намиращата се под №1 Анджелик Кербер, за да вдигне трофея, кръстен на Били Джийн Кинг. Това бе нейна четвърта титла за годината. По-рано тя вдигна отличията в Катовице, Ийстбърн и Линц, достигна финали в Акапулко, Мадрид и Ухан.

Доминика игра два пъти на олимпийски игри – в Пекин през 2008 и четири години по-късно в Лондон, а в период от 12 години бе част от отбора на Словакия за „Фед къп“. Спечели 22 срещи и загуби 11 в общо 22 серии.

Последният двубой на Цибулкова дойде на Ролан Гарос по-рано тази година. В първи кръг тя загуби от Арина Сабаленка с 5-7 1-6.

 

Какво предстои: 

Новините извън корта не закъсняха. Бившата №4 очаква първото си дете, пише мемоарите си и ръководи своя тенис академия в Братислава. Със сигурност можем да заключим, че програмата ѝ няма да е по-лека и след отказването.

Николас Алмагро

Най-висок ранкинг: №9
Брой титли: 13 на сингъл, 1 на двойки

almagro

34-годишният Николас Алмагро бе част от Тура в продължение на 16 години и остави ярка следа в него. Мощният бекхенд с една ръка го изведе до цели 13 ATP титли и почти 400 победи.

Испанецът стигна до четири четвъртфинала на турнирите от Големия шлем, три от които дойдоха на Ролан Гарос. И при него обаче травмите взеха своето и в крайна сметка го принудиха да прекрати по-рано кариерата си.

Последният му мач се проведе далеч от светлината на прожекторите – на Чалънджър в родния му град Мурсия, където загуби в първи кръг.

Какво предстои: 

Алмагро е женен за Рафаела от 2015 г. насам и двамата имат син Нико на почти три години. За разлика от много от своите колеги, испанецът не възнамерява да си вземе почивка от спорта и бързо се впуска в ново начинание, свързано с него.

В момента Николас е директор на тенис академията La Manga Club в родния си град, където отговаря за 28 корта.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH