Мугуруса записа нова убедителна победа на AO

Australian Open, втори кръг

Гарбине Мугуруса – Людмила Самсонова 6-3, 6-1

Двукратната шампионка от Големия шлем Гарбине Мугуруса се класира за трети кръг на Australian Open след двусетова победа над Людмила Самсонова. Испанката отново показа чудесната форма, която демонстрира от началото на турнирите в Мелбърн, и не остави шансове на своята опонентка.

В следващата фаза световната №14 ще се изправи срещу Зарина Диас.

Самсонова регистрира седем аса срещу само един за Мугуруса, но в същото време испанката имаше предимство по отношение на спечелените както на първи (79%:59%), така и на втори сервис точки (62%:33%). Мугуруса спечели четири от седемте си точки за пробив (57%), докато Самсонова нито веднъж не достигна до брейкпойнт.

Началото на мача бе много равностойно, като Самсонова на три пъти успя да поведе в геймовете, но Мугуруса не позволи на рускинята да натрупа преднина и неизменно успяваше да изравни. Шампионката на Уимбълдън за 2017 г. първа реализира пробив след като в седмия гейм осъществи обрат от 15-40. Мугуруса не пропусна възможността, която се откри пред нея, и спечели и следващите два гейма, триумфирайки с 6-3 в първия сет.

Втората част започна с гейм на нула за Мугуруса, след което испанката удвои преднината ис като проби сервиса на Самсонова. Финалистката от миналогодишното издание на Australian Open продължи да доминира категорично над рускинята и спечели още три безответни гейма, увеличавайки преднината си на 5-0.

Мугуруса на два пъти имаше възможност да приключи мача, но Самсонова успя да избегне опасността и намали резултата на 5-1. Рускинята обаче само отложи неизбежното и в следващия гейм нейната опонентка стигна до нов мачпойнт, който успя да реализира. По този начин Мугуруса оформи крайното 6-3, 6-1 след 62 минути игра и си осигури място в следващата фаза.